V Česku je nejvyšší podíl sociálního pojištění na daních v celé Evropské unii. Vyplývá to ze srovnání Eurostatu, které zahrnuje data od roku 1995 do 2010.

Zatímco v Evropě v průměru tvoří sociální pojistné na daních 31,1 %, v Česku je to téměř polovina (45,2 %). Celkové zdanění práce tvoří 52,3 % všech daní, spotřební daně se podílí třetinou a majetkové daně zabírají 15 %.

Složená daňová kvóta v Evropě

Co se týče celkového zdanění k HDP, tedy tzv. složené daňové kvóty, pak je Česko pod průměrem EU. Zatímco v celé sedmadvacítce zdanění kvóta dosahuje 35,6 %, v Česku činí 33,8 %.

Zdanění je tedy nižší než v Rakousku a Německu, ale zároveň na Slovensku nebo v Polsku mají daně nižší.

Daně v Česku a EU

Přímé v. nepříméZdanění práceStruktura spotřebních daní
Vláda v. kraje a obceZdanění: Evropa a svět
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru