Pro některé lidi ve Spojených státech je to hrdina, který by si zasloužil americké občanství, pro pákistánské tajné služby naopak ničema, který poškodil jejich pověst.

Lékař Šakíl Afridi byl v Pákistánu obžalován z velezrady za to, že pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA) vedl falešný očkovací program, který měl loni Američanům pomoci vystopovat šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina v pákistánském městě Abbottábád.

Cílem bylo získat vzorek krve alespoň jednoho z dětí žijících v bin Ládinově domě, aby testy DNA určily, zda jde o jeho příbuzné. Jestli očkovací akce přispěla k nalezení vůdce teroristů, není jasné.

Afridiho však za ni ve středu poslal soud na 33 let do vězení, a navíc mu udělil pokutu v přepočtu ve výši 71 tisíc Kč. Pokud ji nezaplatí, hrozí mu dalšího 3,5 roku vězení.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a její kolega z resortu obrany Leon Panetta označili zadržení Afridiho za chybu a žádali jeho propuštění. Jeho protiteroristická činnost byla podle nich ve prospěch amerických, ale i pákistánských zájmů.

"Nezachoval se nikterak velezrádně vůči Pákistánu," citoval Panettův lednový výrok deník Guardian. "Nedělal nikdy nic, co by bývalo mohlo oslabit Pákistán."

První odsouzený

Podíl osmačtyřicetiletého doktora na pátrání po bin Ládinovi zjistili pákistánští vyšetřovatelé krátce po akci Američanů. Za dva týdny nato byl lékař také zatčen. Během spolupráce s CIA však údajně netušil, na koho se americká tajná služba zaměřuje.

Ve středu se Afridi stal více než rok po zabití bin Ládina první osobou, kterou pákistánské úřady v souvislosti s událostí poslaly za mříže. Tajná akce amerického komanda v Pákistánu tehdy ponížila tamní všemocnou armádu a silně narušila vztahy mezi oběma zeměmi.

Islámábád americkou operaci označil za porušení své svrchovanosti, ale doposud se nebyl schopen zbavit amerického podezření, že o bin Ládinově pobytu na svém území alespoň částečně věděl. Pákistán trvá také na tom, že každá země by udělala totéž, pokud by zjistila, že její občan pracuje pro zahraniční rozvědku.