Úředníci veřejné správy by podle chystaného zákona, který má ministerstvo vnitra vládě předložit do konce září, nesměli být v politické straně.

Na semináři o státní službě v Senátu to uvedl náměstek ministra vnitra Ondřej Veselský. Zákaz politického angažmá pro úředníky podle Veselského souvisí s tím, že zákon bude směřován na profesionalizaci a odpolitizování veřejné správy.

"Úředník nebude smět být nejen členem politické strany nebo hnutí, ale nebude moci být pro stranu činný třeba na základě nějakého vedlejšího pracovního poměru," uvedl náměstek.

Místopředseda sekce pro státní správu francouzské Státní rady Marcel Pochard se však domnívá, že takový zákon by mohl Česku přinést problémy s ohledem na právo EU.

"Pro Evropu je naprosto důležité všude dávat přednost svobodě názorů. Spíše je třeba zajistit, aby případná příslušnost k politické straně nijak neovlivňovala úředníkovo rozhodování nebo postavení," uvedl.

Zákon také počítá s rozdělením pracovníků ve veřejné správě na úředníky s rozhodovací pravomocí, zaměstnance zajišťující podpůrné činnosti a "klíčové pracovníky politické reprezentace" úřadu, které si jako spolupracovníky přivede například ministr. Ti s ním budou podle Veselského "žít a umírat", budou mít tedy pracovní smlouvu jen na dobu určitou.

Předsedovi Odborového svazu státních orgánů a organizací Janu Rovenskému vadí, že jedna skupina, tedy úředníci, bude vyjmuta z práv a povinností daných zákoníkem práce. Problém podle Rovenského bude i v tom, že navrhovaná pravidla se mají vztahovat i na úředníky vykonávající činnost v samosprávné působnosti.

"Musíme si dát velký pozor, abychom nevytvořili protiústavní ustanovení, které by zasahovalo do ústavou zaručeného práva na samosprávu," přiznal Veselský.

Rovenský dal za pravdu bývalému premiérovi a expředsedovi ČSSD Vladimíru Špidlovi, že chystaný zákon měl být nejprve dohodnut s opozicí a že ekonomické důvody byly jen záminkou pro odklad zavedení již přijatého zákona o státní službě do praxe.