Severoatlantická aliance (NATO) oznámila, že po dlouhém plánování spustila protiraketový štít, který má kontinent uchránit před balistickými střelami z Blízkého východu.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen to prohlásil v pondělí, na konci prvního dne summitu NATO v Chicagu.

Rasmussen nynější stav systému označil za prozatímní. V praxi to znamená, že i když je systém stále v plenkách, dokáže již ochránit před útokem balistickou raketou.

"Jde o první krok k dlouhodobému cíli," uvedl generální tajemník NATO.

Protiraketový systém, jehož podoba byla dohodnuta na summitu NATO v Lisabonu v roce 2010, by měl být hotový do roku 2022 a má chránit Evropu a její alianční spojence před potenciálními balistickými útoky od států, jako jsou Írán nebo KLDR.

Proti štítu se hlasitě postavilo Rusko, které ho považuje za hrozbu své národní bezpečnosti. Přesto projekt se zapojením Moskvy počítá.

Plánovaný alianční systém nahradil dřívější záměr Washingtonu vybudovat prvky štítu na území Česka a Polska, jež byly rovněž terčem tvrdé kritiky Rusů. Americký prezident Barack Obama pak od tohoto plánu ustoupil.

Jádrem protiraketové obrany budou americké antirakety SM-3. Nacházet se budou na lodích systému Aegis, později i na základnách v Rumunsku a Polsku.

Český ministr obrany Alexandr Vondra v pondělí řekl ČTK a Českému rozhlasu, že o případné české účasti v dalších fázích systému se neuvažuje. "V tomto systému my jsme o své místo bohužel přišli, nemá cenu se do toho teď nějakým způsobem vlamovat, protože ty role jsou rozděleny," podotkl.

Dodal, že kromě protiraketové obrany iniciované Spojenými státy si vlastní systém buduje i aliance. Oba systémy budou spolupracovat. Vondra nevylučuje, že do aliančního projektu by se v budoucnu mohla zapojit i Česká republika. Ve střednědobém výhledu se to ale nestane, protože na to stát nemá peníze.

"Přišli jsme prostě o příležitost, kdy Američané nám něco nabízeli takříkajíc za své peníze. Teď to trochu v jiné formě instalují na Balkáně a v Polsku. My jsme tady o tu příležitost přišli a pokud se někdy objeví, tak to bude holt také za naše peníze," podotkl Vondra, který patřil mezi zastánce české účasti v americké protiraketové obraně.