Senátoři neuspěli u Ústavního soudu se svou stížností na srážkovou daň na solární elektrárny. Investoři se tak musí bránit jinak a Česko čeká řada mezinárodních arbitráží. Podle ředitelky České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) Zuzany Musilové budou solární investoři po státu požadovat až 40 miliard korun. Těm menším podle ní kvůli dani hrozí finanční problémy.

"V současné době jsme zaznamenali zhruba 20 oznámení, žádná arbitráž ale zatím zahájena nebyla," říká mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob a potvrzuje, že se jedná o desítky miliard korun. Ministerstvo si v případných arbitrážích věří. Jakob tvrdí, že má silnou právní pozici.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Srážková daň není podle soudu protiústavní. Firmy ale mají šanci vymáhat náhradu škody jednotlivě.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.