Armádní velení zpracovává varianty možných úspor. Ty budou nezbytné, pokud bude stát nadále krátit výdaje na obranu. Ve hře je propouštění vojáků, snižování počtů techniky i omezování jejích oprav, řekl první zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Žižka.

Redukce se podle něj dotkne některých velitelů, kteří svá místa opustí vzhledem k plánovaným změnám ve struktuře armádního velení. Varianty šetření mají být hotovy do konce června.

Propouštění je jen jednou z možností

V médiích se v uplynulé době objevily informace o tom, že armáda ve finanční krizi propustí více než 4000 lidí. Podle generála Žižky ale jde pouze o jednu z možností, jak může vojsko na snížení příjmů ze státního rozpočtu reagovat. "V současné době neexistuje žádná oficiální varianta, která by hovořila o propouštění," řekl v pondělí Žižka.

Případné propouštění vojáků podle generála bude záviset na tom, jaké bude mít armáda v příštím období mandatorní výdaje, tedy náklady, které musí povinně vynaložit.

"V poslední době se procento mandatorních výdajů zvyšuje," vysvětlil Žižka. Redukce počtu vojáků je podle něj jednou z variant, které velení armády připravuje jako reakci na snižování rozpočtu.

Skončil čas velkých nákupů

Armáda může uspořit i na provozu vojenské techniky. "Záleží také na tom, kterou techniku budeme provozovat. To je jedna z možných oblastí, kde se při nastavení vhodných počtů techniky dají ušetřit některé peníze," řekl Žižka.

Vojsko nečekají masivní nákupy nového vybavení, jako tomu bylo v minulosti, protože na to nemá peníze. Velení také zhodnotí, jakým způsobem se vynakládají peníze na běžné opravy techniky, dodal generál.

V souladu s Bílou knihou obrany čeká armádu snížení počtu velitelských stupňů. Bude zrušeno společné velitelství pozemních a vzdušných sil, každá z těchto složek bude mít nadále své vlastní velení. Někteří vyšší důstojníci tak už zřejmě pro armádu nebudou potřební.

Propouštění hlavně na štábu

"Určitě dojde k nějakému propouštění, ale týká se to těchto štábních míst," uvedl Žižka. Redukci velitelské struktury svým členským státům před časem doporučila i Severoatlantická aliance.

Armáda má zhruba 23 tisíc vojáků, před časem po delší době zahájila nábor nováčků, který byl v minulosti kvůli úsporám pozastaven. Obrana letos hospodaří s rozpočtem ve výši zhruba 43 miliard korun.

Ministerstvo už loni zdůrazňovalo, že nechce krátit platy vojákům, jinak bylo odhodláno šetřit ve všech dalších oblastech. Kvůli nepříznivému ekonomickému vývoji bude ovšem v letošním roce nuceno ušetřit zhruba 1,4 miliardy korun navíc oproti původnímu rozpočtu.