Čínské ministerstvo zahraničí obvinilo dalajlamu ze lží. Prý se ho nepokouší usmrtit, jak duchovní vůdce o víkendu tvrdil, a zároveň prý mu nestojí ani za to, aby takové zprávy vyvracel. Dalajlama podle ministerstva také často klame veřejnost.

Tibetský duchovní představitel uvedl, že dostal informace, podle kterých čínští agenti cvičí Tibeťany, hlavně ženy, používat jed na vlasy či šátky. "Předpokládají, že ke mně půjdou pro požehnání a já se jich dotknu rukou," citoval dalajlamovo prohlášení britský list Sunday Telegraph.

"Dalajlama nosí náboženský oděv a přitom se věnuje protičínským separatistickým aktivitám, šíří falešné informace a klame veřejnost," prohlásil mluvčí ministerstva Chung Lej.

Nacionalistický čínský státní deník Global Times napsal, že kdyby Čína chtěla dalajlamu zabít, mohla to udělat už dávno a nemusela čekat, až oslaví 76. narozeniny.

"Mistrně přitahuje pozornost médií," prohlásil na jeho adresu expert čínského tibetologického výzkumného centra Lin Siang-min, podle kterého se ale nyní sám přecenil - čínská vláda nemá za potřebí ho zabíjet, tvrdí.

Dalajlama je čerstvým laureátem Templetonovy ceny, která se uděluje každým rokem v Londýně za pokrok ve výzkumu a objevy týkající se duchovních skutečností. S oceněním je spojena i finanční odměna. Tu se ale rozhodl duchovní lídr věnovat na charitu.

Zhruba 900 tisíc liber (téměř 28,3 milionu korun) daruje na organizaci Save the Children in India, 125 tisíc liber (necelé 4 miliony korun) pak dá neziskové organizaci The Minds and Life Institute. Sám dalajlama, který nyní žije v indickém exilu, byl komisí oceněn za výjimečný příspěvek v duchovní oblasti života. 

Ocenění od roku 1972 uděluje Templetonova nadace, kterou založil Sir John Templeton, britský podnikatel a držitel rytířského řádu. Vůbec první oceněnou osobou byla Matka Tereza.