Češi si budou muset zvykat na příliv milionů čínských turistů do Prahy. Drobní podnikatelé začnou exportovat prostřednictvím státního podniku zahraničního obchodu. Velké banky začnou platit 30procentní daň z příjmů a ještě sníží bankovní poplatky pod tlakem státního peněžního ústavu, který založí vláda. Vedle toho se lidé smíří s vyššími daněmi, likvidací penzijní reformy a začnou si pochvalovat majetková přiznání.

Tak to bude vypadat, pokud se vlády po příštích parlamentních volbách ujme sociální demokracie s podporou komunistů. Testem takové spolupráce byl i pozdrav „Čest práci“ předsedy KSČM Vojtěcha Filipa na sociálnědemokratických oslavách 1. máje v Chomutově – komunistický předák řečnil u socialistů vůbec poprvé od roku 1989.

Nový trend v Evropě

Z evropského pohledu se není čemu divit. Zatímco bezprostředně po vypuknutí hospodářské krize v roce 2008
dávali voliči přednost pravicovým politikům – v zemích evropské sedmadvacítky je proto jen pět levicových vlád –, nyní se trend otáčí. Ve Francii socialisté po 17 letech vyhráli prezidentské volby.

V Česku by se jen zkopíroval vývoj na sousedním Slovensku, kde nedávno v předčasných volbách doslova převálcoval soupeře levicový Směr Roberta Fica. V Paříži se mluví o nové revoluci či o zemětřesení. K něčemu podobnému by nepochybně došlo i v Praze po vítězství levice.

Tím hlavním by podle sociálnědemokratického šéfekonoma Jana Mládka bylo ukončení politiky tvrdých úspor. Totéž ihned po víkendovém sečtení hlasů prohlásil nový francouzský prezident François Hollande. „Škrty už nejsou nevyhnutelné,“ uvedl.

Týdeník Ekonom - č. 19/2012Praha je malá

Česká vláda má zcela jiný názor. „Nadále preferujeme rozpočtově zodpovědnou a reformní politiku. Jakýkoli ústup od této strategie a pokusy povzbudit ekonomický růst za cenu prohloubení rozpočtových schodků a dluhů by byl krokem zpět,“ prohlásil premiér Petr Nečas. „Také chceme vyrovnat rozpočet, ne však hned,“ oponuje Mládek.

A o opatrném snižování deficitu a podpoře hospodářství státními zásahy mluví i ekonom KSČM Jiří Dolejš. Oficiálně mezi sebou ekonomové obou levicových stran zatím nejednají, v kontaktu však jsou. „Praha je malá a jsme z jedné branže,“ připouští Dolejš.


Více se včetně rozhovoru s Bohuslavem Sobotkou dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 10. května, nebo pod odkazem níže:


 

banner 2

Související