Neonacisté ze strany Zlatý úsvit slaví historický úspěch, když podle výsledků parlamentních voleb získali ve sněmovně 21 křesel.

Ultrapravicové hnutí hlásící se k odkazu fašistického diktátora Metaxase založil jeho pětapadesátiletý lídr, absolvent matematické fakulty Nikolaos Michaloliakos. Zisk téměř 7 procent hlasů oslavil výrokem římského císaře Caesara Veni, vidi, vici.

Zároveň neskrýval své zadostiučinění nad tím, že jeho strana, která v zemi zmítané hlubokou ekonomickou a sociální krizí, zabodovala protipřistěhovaleckou a protievropskou rétorikou, zanechala za sebou řadu jiných uskupení, jež její extremismus kritizovala.

Jeho soukmenovcům po úspěchu pořádně narostlo sebevědomí. Když novináři čekali na reakci Michaloliakose na volební úspěch, vyholení neonacisté na ně, aby povstali. Podívejte, v jaké atmosféře se odehrávala tisková konference s novou kometou řecké politiky.

Během volební kampaně přitom z úst představitelů Zlatého úsvitu zazněly i výroky o podminování hranic a okamžitém vyhoštění všech cizinců. Jeho vůdce na sebe upoutal pozornost především nacistickým pozdravem při svém prvním vystoupení na jednání zastupitelstva v Aténách. Běžně se hajluje také na akcích strany, její znak se zase nápadně podobá hitlerovské svastice.

 

Michaloliakos začal s politikou už v 16 letech, do konfliktu se zákonem se dostal poprvé v roce 1974, kdy byl zatčen za účast na nepovolené demonstraci. O dva roky později zaútočil na novináře během pohřbu policisty.

Po setkání s bývalými představiteli vojenské junty z let 1967-1974 se nechal Michaloliakos naverbovat do armádního komanda speciálního určení. Byl opakovaně zatčen, mimo jiné za přechovávání zbraní a výbušnin, přišel proto i o místo v armádě.

Právě bývalí příslušníci armády tvoří spolu s dělníky jádro členské základny Zlatého úsvitu. Volební kampaň nevedli pouze manifestacemi, rozdávali chudým jídlo a oblečení, čímž si získali jejich sympatie.

Po konci kariéry vojáka začal vydávat časopis Zlatý úsvit, ve kterém se hlásil k nacionálně-socialistickým myšlenkám. Politickou kariéru zahájil ve fašizující Národně politické unii, v níž vedl její mládežnickou organizaci.

Nastala hodina strachu, tvrdí neonacista

Stranu Zlatý úsvit založil Michaloliakos v roce 1985, k postupu do parlamentu došla i přes několikeré přerušení činnosti, ale i úspěchy v komunálních volbách.

"Nastala hodina strachu pro zrádce vlasti," zahřímal na svolané tiskové konferenci, z níž nechal vyhodit některé novináře, kteří při jeho příchodu nepovstali.

"Tohle je teprve začátek," řekl také podle agentury AFP nevraživě směrem k zahraničním dopisovatelům, které jeho hnutí obviňuje z šíření lží o jeho ideologii.