"Cítím se ohromně, baví mě, co dělám," oznámil nejznámější americký investor Warren Buffett akcionářům své firmy. A i kdybych nebyl, společnost Berkshire Hathaway je připravena mě v případě potřeby nahradit, dodal. Na výroční valné hromadě se také svěřil, že v poslední době zvažoval jednu ze svých největších akvizic, která ale nakonec nevyšla.

Buffett, který v dubnu oznámil, že u něj lékaři zjistili rakovinu prostaty v raném stadiu, s poukazem na vysokou míru přežití u tohoto typu rakoviny označil nález za "drobnou potíž". V červenci se má podrobit ozařování, léčení by ale nemělo mít na jeho aktivitu žádný větší vliv. "Možná mám o něco méně energie, to ale může znamenat, že dělám méně hloupostí," řekl před 40 000 akcionáři.

Už v dopise rozeslaném před valnou hromadou Buffett sdělil, že správní rada firmy bude schopna v případě potřeby vybrat jeho nástupce a že má dva kandidáty, které ale neidentifikoval. Vehementně odmítl návrh, aby firma každoročně informovala, jak je připravena jej nahradit. Loňská valná hromada byla ve znamení rezignace Buffettova favorizovaného kandidáta na nástupce Davida Sokola, který z firmy kvůli skandálu odešel.

Buffett řekl, že v nedávné době uvažoval o akvizici za více než 20 miliard dolarů a byl ochoten prodat kvůli ní i některé investice Berkshire Hathaway. "Mohlo to nastat, ale myslím, že už k tomu nedojde," řekl podle agentury Reuters. Nenaznačil, o jakou firmu šlo, převzetí v takové hodnotě by se ale bylo blížilo jeho největší transakci, koupi železniční společnosti Burlington Northern Santa Fe z roku 2010 za 26,5 miliardy dolarů (510 miliard Kč).

Tak velká akvizice by odčerpala více než polovinu z hotovostních zásob Berkshire Hathaway v sumě 37,8 miliardy dolarů. Buffett dal najevo, že by chtěl udržet hotovostní rezervu kolem 20 miliard dolarů.

Žádné investice do Apple a Google

K investicím do informačních technologií řekl, že mu zatím stačí investice do akcií IBM, jichž měla Berskhire Hathaway na konci loňského roku za 11,7 miliardy dolarů. Uvedl, že do gigantů jako Apple a Google investovat neplánuje.

Letošní valné hromady se poprvé zúčastnili finanční analytici. Jejich otázky se týkaly převážně složitých technických aspektů oboru.

Buffett stál před více než 50 lety u zrodu Berkshire Hathaway a v 60. letech původně textilní společnost s nynější viceprezidentem Charliem Mungerem začal měnit a učinil z ní investiční konglomerát. Jeho tržní hodnota přesahuje 200 miliard dolarů a společnost má asi 80 provozních divizí jako pojištění, chemický průmysl, výrobu nábytku nebo maloobchod.

Buffett se pravidelně objevuje na prvních místech mezi nejbohatšími lidmi světa podle žebříčku časopisu Forbes. Letos obhájil s hodnotou majetku 44 miliard dolarů třetí místo za mexickým telekomunikačním magnátem Carlosem Slimem a zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem.