Obdobně to platí i u dodatků písemných smluv; zde navíc platí, že obsahuje-li písemně uzavřená smlouva ustanovení, že může být měněna nebo zrušena pouze dohodou stran v písemné formě, může být smlouva měněna nebo zrušena pouze písemně.
Podle nedávného nálezu Ústavního soudu je však možné ústně změnit i písemně uzavřenou smlouvu v režimu obchodního zákoníku, u které je sjednáno, že její dodatky mohou být uzavírány pouze ústně. Jedinou výjimkou z výše uvedeného pravidla je, že je včas namítnuta relativní neplatnost ústně sjednaného dodatku.
Tento závěr (který koresponduje s řešením podle nového občanského zákoníku od 1. ledna 2014) znamená, že ani požadavek písemné formy dodatků smluv nedává podnikatelům dostatečnou jistotu, zda nedojde ke změně smlouvy ústně. Podnikatele by proto měli mít stanovena pro své zaměstnance pravidla, kdo a jakým způsobem je oprávněn komunikovat se smluvními partnery tak, aby se výše uvedené riziko eliminovalo. V případě pochybností, zda komunikace zaměstnance se smluvní stranou nevedla k uzavření dodatku ke stávající písemné smlouvě, je z důvodu opatrnosti vždy lepší preventivně relativní neplatnost případně sjednaného ujednání bezodkladně namítnout.
-bl-