Poslanecká sněmovna se na nynější schůzi nebude zabývat vládním návrhem majetkového vyrovnání s církvemi. Předlohu podle šéfa poslaneckého klubu ODS Zdeňka Stanjury zatím nestihl projednat sněmovní ústavněprávní výbor.

Poslanec Marek Benda(ODS) proto očekává, že druhé a třetí čtení návrhu se odehraje až na červnové schůzi sněmovny. "Důvod je hlavně časový," vysvětlil Benda, proč druhé čtení zákona nebude na této schůzi sněmovny.

Podle vládní dohody s církvemi a následného návrhu zákona by církve měly dostat asi polovinu někdejšího majetku zhruba za 75 miliard korun, který je v držení státu. Za další pak náhradu 59 miliard korun během 30 let, k této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních.

Opozice ostře zpochybňuje jak výši ocenění majetku, tak vyčíslení náhrad. Proti církevním restitucím je podle průzkumů i většina české veřejnosti. Komunisté proto navrhovali, aby bylo o této otázce vypsáno referendum.

Potíže s prosazením restitucí měla i původní vládní koalice ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Právě někdejší nejmenší koaliční strana na restituce kývla až poté, co dostala od ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) ujištění, že peníze pro církve v rozpočtu najde.

Bývalá místopředsedkyně VV a vicepremiérka Karolína Peake původně ve vládě navrhovala, aby byl soupis církevního majetku určený k vydání přesně lokalizován.

Návrh by měl ústavněprávním výborem projít na konci května a být doporučen k hlasování v červnu. "Myslím, že v červnu je možné čekat druhé i třetí čtení i schválení Poslaneckou sněmovnou. Pak už je na tahu Senát," dodal Benda. V tuto chvíli se podle něj politici věnovali více řešení vládní krize.