Zákon o finanční kontrole

- Přijat v roce 2001.
- Současná podoba zákona ministerstvu financí zajišťuje dohled nejen nad všemi státními úřady, ale i například nad příjemci evropských peněz.
- Kontroloři v jednotlivých úřadech jsou jmenováni svými nadřízenými.

Naplňuje sud vodou, ale neucpává díry ve dně. Tak si počíná vláda Petra Nečase, když na jedné straně zvyšuje daně a na druhé straně neřeší potíže, jaké panují v současném systému kontroly hospodaření s erárními penězi.

Zpětná kontrola českých ministerstev, státních institucí a krajských či obecních úřadů je totiž bezzubá a téměř nikdy nic neodhalí. Ministerstvo financí se však místo o rychlou nápravu stará o zachování své dozorčí úlohy nad interními audity.

Místo očekávaného nového zákona o finančním řízení, který by měl kontrolorům zajistit nezávislost na politicích a úřednících, protlačilo ministerstvo financí vládou i prvním čtením ve sněmovně jen kosmetickou úpravu dosavadního "děravého" zákona o finanční kontrole. A i tu teď možná sněmovna shodí ze stolu, protože řadě zákonodárců došla s postupem ministra Miroslava Kalouska trpělivost.

Aféry to nezastaví

"Nevím, jestli je ta novela vůbec přepracovatelná, stálo by za to ji zamítnout a místo ní se soustředit na přípravu úplně nového zákona," uvedla pro týdeník Ekonom například místopředsedkyně kontrolního výboru sněmovny Eva Horníková z ODS. Vadí jí, že kontrola nebude jednoduše dvoustupňová, nýbrž možná až šestistupňová, a že ji bude mít pod palcem opět ministerstvo financí.

"Tento model v minulosti selhal, takže by bylo lepší převést kontrolu pod Úřad vlády," říká s tím, že novelu ani nepovažuje za protikorupční. Dále totiž bude moci docházet k rozhazovačným aférám typu justiční areál v Brně, jehož cena se z původních 800 milionů korun vyšplhala na dvě miliardy, či projekt dostavby areálu střešovické nemocnice, kde se z původních 600 milionů časem staly 4,5 miliardy korun. A zažehnána nebude ani hrozba Bruselu, že kvůli chybám v čerpání dotací odstaví Česko od přísunu peněz z eurofondů.

Nemůže být protikorupční

Loni v únoru se však Kalouskovo ministerstvo nečekaně rozhodlo, že místo nového zákona vypracuje a předloží pouhou novelu nevyhovující normy. I tato úprava se tehdy dostala na seznam chystaných protikorupčních opatření vlády. Jenže novela nakonec žádnou z převratných novinek neobsahuje.

"Základní myšlenky hotového zákona o finančním řízení nebyly špatné, text však nevyhovoval po právnické stránce," vysvětluje náměstek ministra financí Miroslav Matej nečekanou loňskou otočku svého úřadu. Nyní předkládaná novela prý hlavně explicitně definuje již zavedené způsoby a ani prý nemůže být protikorupční, protože musí ctít pojetí původního zákona.


Více se dočtete v posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 26. dubna, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související