Americký prezident Barack Obama v úterý večer přiletěl na předem neohlášenou návštěvu Afghánistánu. S tamní hlavou státu Hamídem Karzáím vzápětí podepsal dohodu o strategickém partnerství, která vytváří podmínky pro zachování amerických sil v omezeném množství po stažení současného mnohatisícového kontingentu ze země v roce 2014.

Barack Obama se vydal na cestu o prvním výročí zabití vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina v sousedním Pákistánu. Loni 2. května ho tam usmrtilo americké komando.

Ve středu v 1:30 SELČ pak Obama z Afghánistánu promluvil v televizi k Američanům a v projevu se věnoval i tomuto výročí. Řekl mimo jiné, že rok po zabití bin Ládina je porážka teroristické sítě Al-Káidy na dosah.

Spojené státy se v podepsané dohodě s Kábulem mimo jiné zavazují, že budou chránit Afghánistán ještě nejméně deset let po stažení svých oddílů.

Karzáí v úterý prohlásil, že poválečná dohoda zpečetí "rovné partnerství" mezi Afghánistánem a Spojenými státy. Obama řekl, že válečné náklady byly pro obě země veliké a že dohoda s Afghánistánem "dláždí cestu k mírové budoucnosti".

Washington takovou smlouvu neuzavřel s Irákem, protože se mu nepodařilo získat záruku soudní imunity pro své vojáky. Byl proto nucen stáhnout z arabské země všechny své vojáky.

Spojenec Afghánistán

Podle zdrojů blízkých Obamovi hodlá americký prezident, který na horké afghánské půdě strávil asi jen sedm hodin, označit Afghánistán za význačného spojence USA mimo těch v Severoatlantické alianci. Naopak se zřejmě nehodlá vyjadřovat k dalším konkrétním počtům vojáků, kteří mají být v dalších etapách stahováni z Afghánistánu.

Na letecké základně v Bagramu před americkými vojáky Obama řekl, že tyto změny nenastanou jen tak přes noc, protože USA nebudou riskovat ztrátu dosažených výsledků v Afghánistánu, za které už tolik lidí položilo své životy. Rovněž připomněl, že bin Ládinovi se před rokem dostalo "spravedlnosti".

"Důvod, proč jsou USA bezpečné, jste vy," pochválil vojáky Obama. Zároveň upozornil, že ještě bude "hodně smutku, bolesti a obtíží v budoucnosti", ale že už vidí "světlo na konci tunelu" díky obětem, které přinesli právě američtí vojáci.

Spojené státy v Afghánistánu vedou vleklý konflikt. Zahájily jej na konci roku 2001 kvůli neochotě tehdy vládního radikálního hnutí Taliban vydat předáky teroristické organizace Al-Káida podezřelé z přípravy útoků na USA z 11. září téhož roku.

V Afghánistánu v současnosti působí téměř 130 tisíc vojáků pod velením NATO, z toho je 90 000 Američanů. Na 3000 spojeneckých vojáků přišlo v zemi o život.

Obama dnes přistál na bagramské letecké základně v utajení. Odtamtud byl přepraven do metropole Kábulu. Od zvolení prezidentem byl Obama v Afghánistánu už dvakrát.