Životy tenisových hvězd se při psaní své nové hry nazvané Federer - Nadal inspirovali autoři Petr Kolečko a Jakub Prachař, který dodal námět. Diváky zavádí na kurt wimbledonského All England Clubu. Hru, která měla premiéru v pondělí v pražském A Studiu Rubín, Kolečko označil za projekt pro radost, který podporuje divákovu představivost. Nejbližší repríza se bude konat 8. května.

Dva tenisové matadory, Švýcara Rogera Federera a Španěla Rafaela Nadala ztvárňují Jakub Prachař a Marek Taclík. Současně však hrají také další postavy. Na poměry komorní scény Rubínu inscenace využívá hodně techniky a efektů.

"Já se tam objevím v roli rozhodčího a právě techniku mám na starosti. Na režii jsme se ale podíleli všichni tři," řekl Kolečko. Režijní dohled měl v závěru zkoušek Martin Kukučka, choreografkou byla Adéla Laštovková Stodolová.

S myšlenkou na tento projekt prý Kolečka před rokem oslovil Prachař. "Původně jsme se v něm měli objevit jen my dva, ale jako amatérský herec jsem to nechtěl poškodit, takže jsme přizvali Taclíka," uvedl Kolečko. Psaní hry podřídili skutečným charakterům obou tenistů, kteří mezi jednotlivými výměnami vedou vnitřní monology.

"V těchto odbočkách dojde na určité naše představy o jejich soukromém životě. Zamýšlíme se nad tím, čím takový hrdina jakožto sportovec je a co to pro něj znamená. Tenisté totiž musí dřít už odmalička a nežijí vlastní životy," dodal Kolečko.

Od roku 2003 Kolečko napsal téměř dvacet divadelních textů, mezi nimi i ty, v nichž se inspiroval skutečnými osobnostmi. Jeho hra o popové zpěvačce Britney Goes to Heaven, kterou uvedlo ostravské Divadlo Petra Bezruče, byla přeložena do angličtiny a v roce 2007 prezentována jako scénické čtení v New Yorku. Za hru Láska, vole získal Cenu Evalda Schorma. Je spoluautorem seriálu Okresní přebor.

Související