Do výtvarníka Romana Týce se znovu pustil pražský magistrát. Tentokrát se prý dopustil přestupku, když na svoji loňskou výstavu Vykradač hrobů použil lidský popel, jenž končí na skládkách. Informaci přinesl server Lidovky.cz.

Někdejší člen skupiny Ztohoven dostal před několika dny obsílku o zahájení přestupkového řízení. Údajně nakládal s lidskými ostatky či pozůstatky "způsobem dotýkajícím se důstojnosti zemřelého nebo mravního cítění pozůstalých a veřejnosti".

Co se nevejde do urny

Týc v objektech krematorií ve Strašnicích a Motole vybral z kontejneru na odpadky lidský popel a mezi lednem a zářím loňského roku z něj vytvořil devatenáct obrazů, které vystavila galerie Dvorak/Sec v Praze v rámci výstavy Vykradač hrobů. Ta běžela od 27. září do 26. října minulého roku.

Výtvarník chtěl podle svých slov pouze upozornit na zavedenou praxi, kdy se část ostatků, které se nevejdou do urny, údajně vyváží přímo na skládku. Šéf pražského Pohřebního ústavu Julius Mlčoch tuto tezi Lidovkám.cz popřel.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.