Vážený tazateli,

v dotazu uvádíte ne zcela přesné skutečnosti týkající se možnosti ukončit pracovní poměr v případě nevyplacení mzdy, nejprve tedy několik slov k této skutečnosti.

Zákoník práce neumožňuje zaměstnanci (v případě nevyplacení mzdy) okamžitě ukončit pracovní poměr v případě, že „mzda není vyplacena do konce následujícího kalendářního měsíce“, jak v dotazu uvádíte, ale v případě, že mzda není vyplacena ani v dodatečné lhůtě 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti mzdy (§ 56 písm. b). Konec následujícího kalendářního měsíce svoji relevanci má – jde o nejzazší datum splatnosti mzdy (§ 141 odst. 1). Tzn. pokud by Vaše mzda za září byla splatná k poslednímu říjnu, okamžitě ukončit pracovní poměr můžete nejdříve dne 16. listopadu, nikoliv již uplynutím října.

Pokud jde o samotný dotaz (zda můžete „odejít“ v prosinci kvůli tomu, že Vám byla vyplacena mzda za září až v listopadu), potom s ohledem na výše uvedené informace není zřejmé, zda Vám právo okamžitě ukončit pracovní poměr vůbec vzniklo (viz příklad uvedený výše). Dotaz nicméně v obecné rovině směřuje na to, v jaké lhůtě můžete uplatnit své právo na okamžité ukončení pracovního poměru poté, co Vám takové právo vznikne. Na tuto otázku odpovídá ust. § 59 zákoníku práce, dle kterého „Zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr pouze do 2 měsíců ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení dověděl, nejpozději do 1 roku ode dne, kdy tento důvod vznikl.“ V dotazu bohužel neuvádíte, ke kterému dni je Vaše mzda splatná.

Budu-li vycházet z předpokladu, že Vaše mzda je splatná např. k 15. dni následujícího kalendářního měsíce, potom mzda za září byla splatná 15. října. Dne 16. října by se Váš zaměstnavatel dostal do prodlení s její výplatou, přičemž 15 dnů by uplynulo dne 30. října. Vaše právo na okamžité zrušení pracovního poměru by v takovém případě vzniklo dnem 31. října, přičemž od tohoto data by běžela dvouměsíční lhůta dle § 59 zákoníku práce, ve které můžete tento důvod uplatnit, tzn. skončila by k poslednímu prosinci.

Pro úplnost dodávám, že existují i názory, dle kterých se zaměstnavatel (bez ohledu na datum splatnosti mzdy uvedené ve smlouvě) dostane do prodlení až uplynutím celého následujícího kalendářního měsíce (viz § 141 odst. 1). S těmito názory se neztotožňuji, protože v podstatě negují smluvní ujednání stran o splatnosti mzdy. Záleží nicméně, jak je splatnost mzdy ve smlouvě upravena – bez znalosti Vaší pracovní smlouvy tedy bližší informaci poskytnout nedokážu.