Prezident Václav Klaus zrušil cestu na summit prezidentů středoevropských zemí, který se bude konat v polovině května na Ukrajině.

Důvodem jsou výhrady vůči věznění bývalé ukrajinské premiérky Julie Tymošenkové. Lidovým novinám to potvrdil prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Kvůli represím vůči Tymošenkové se nezúčastní summitu na Krymu německý prezident Joachim Gauck, rakouský prezident Heinz Fischer a slovinská hlava státu Danilo Türk. Svoji účast na schůzce prý zvažují i prezidenti Estonska a Lotyšska.

Německá kancléřka Angela Merkelová zvažuje, že se podobně zachová v případě cesty u příležitosti mistrovství Evropy ve fotbale, které v červnu Ukrajina spolupořádá. Svou neúčast už potvrdila komisařka EU pro spravedlnost Viviane Redingová.

Summit o evropských integračních procesech na krymské Jaltě pořádá ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.

Kyjev letos podepsal s EU asociační smlouvu, která ale vstoupí v platnost až po ratifikaci v národních parlamentech členských států unie. Země EU ratifikaci podmiňují propuštěním Tymošenkové z vězení.

Nesouhlas s vězněním Tymošenkové zvažují evropské země vyjádřit i neúčastí svých politiků na akcích spojených s mistrovstvím Evropy ve fotbale, které Ukrajina od 8. června pořádá společně s Polskem.

Bojkot politické účasti na mistrovství nevylučuje ani premiér Petr Nečas. "Represe vůči vězněné bývalé ukrajinské premiérce Juliji Tymošenkové vyvolávají znepokojení. Pokud se tato situace nezmění, nabízí se jako legitimní otázka, zda se účastnit z pozice premiéra a členů vlády fotbalového mistrovství Evropy na Ukrajině," citoval předsedu vlády server Aktuálně.cz.

Pokud by se výrazně zhoršil stav vězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové, znamenalo by to oslabení pozice Ukrajiny v Evropě. "Nebudiž pochyby, že kdyby se podstatně zhoršil zdravotní stav paní Tymošenkové nebo pokud by se něco nepředvídatelného stalo, že by to velice ohrozilo pozici Ukrajiny v Evropě," řekl novinářům Schwarzenberg. "Nemáme z toho radost a musíme na to nějakým způsobem reagovat," dodal Lajčák.

Tymošenková si ve vězení odpykává sedmiletý trest za to, že podepsala pro Ukrajinu údajně nevýhodou smlouvu o dodávkách ruského plynu. Západ tvrdí, že rozsudek nad ní byl politicky motivovaný.