Češi nepůjdou v červnu k předčasným parlamentním volbám, dál jim bude vládnout kabinet Petra Nečase.

Poté, co koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných nepřežila polovinu svého volebního období, požádal premiér Nečas sněmovnu o důvěru pro novou koalici ODS, TOP 09 a "poslanci kolem Karolíny Peake".

Vzhledem k tomu, že o hlasování požádal premiér, a ne opozice, nemusel kabinet získat 101 hlasů, ale pouze nadpoloviční většinu poslanců přítomných ve sněmovně. Nečasův kabinet nakonec přežil s více než dostatečnou podporou 105 hlasů.

Jednání sněmovny jsme po celý den sledovali v online reportáži:

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:20
Sledujeme živě

Vítáme vás u on-line přenosu, při kterém budeme sledovat hlasování o důvěře vládě kabinetu Petra Nečase. 

08:27
Vládní historie

Vláda České republiky vznikla v roce 2010 spoluprací tří koaličních stran - ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Ve sněmovně měli na začátku období celkem 118 hlasů.

Předsedové stran: Karel Schwarzenberg TOP 09 (vlevo), Petr Nečas ODS (uprostřed), Radek John VV (vpravo)

08:46
Kdy se bude hlasovat

Do Poslanecké sněmovny se mají poslanci dostavit už v 9:00. Premiér Petr Nečas chce ještě před hlasováním o důvěře promluvit k těm, kteří mají vládu podpořit.

Samotné jednání sněmovny je naplánováno od 10:00. Kdy skončí, není jasné.

Už v 9:15 chtějí svůj postup na brífinku vyjádřit komunisté, o čtvrt hodiny později plánují tiskovou konferenci sociální demokraté.

08:52
Předák poslancům: Nedávejte vládě důvěru

Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil vyzval poslance, aby vládě Petra Nečase (ODS) důvěru nedali. V otevřeném dopise jim napsal, že minulou sobotu na protivládní demonstraci v Praze "nebývalé množství občanů vyjádřilo své výhrady ke způsobu a výsledkům vládnutí". Kabinet tak podle něj ztratil důvěru lidí.

08:59
Rušno před sněmovnou

Před Poslaneckou sněmovnou je rušno. Aktivisté ProAlt a Stop základnám sbírají podpisy pod petici, která chce konec vlády. "Je tady hlouček lidí, někteří jsou v maskách. Odchytávají poslance, aby jim petici podepsali," hlásí z místa zpravodajka IHNED.cz Aneta Štefánková. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který kolem nich prošel, petici nepodepsal. "Aktivisté chtějí i mezi lidmi sesbírat asi 10 tisíc podpisů," doplňuje reportérka.

09:03
Kočí pro konec vlády

Konec vlády si přeje poslankyně Kristýna Kočí, která petici podepsala. Kočí a poslance Jaroslava Škárku Věci veřejné ze svých řad před rokem vyloučily poté, co neformálního vůdce Víta Bártu nařkli z uplácení poslanců.

Bárta byl v březnu nepravomocně odsouzen k 18 měsíčnímu podmíněnému trestu za uplácení, Škárku poslal soud do vězení na tři roky za podvod. Soudce Jan Šott při odůvodnění rozsudku vyzval policii, aby se zabývala i chováním Kristýny Kočí, která se podle něj podobně jako Jaroslav Škárka mohla dopustit trestného činu.

Proč policie prověřuje Kristýnu Kočí se můžete dočíst ZDE

09:13
Petici podepsala i Jacques

Petici proti vládě podepsala i bývalá poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques.

09:15
KSČM vládu nepodpoří

"Nemáme důvěru ve vládu, nikdy jsme ji neměli a občané ji ztratili zcela," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Komunisté proto při dnešním hlasování důvěru kabinetu Petra Nečase nevysloví.

09:18
Hlasovat se může minutu před půlnocí

Komunističtí poslanci tvrdí, že hodlají ve sněmovně mluvit velmi dlouho. "Jednání bude určitě vyčerpávající, ale hlasování stihneme ještě minutu před půlnocí," uvedl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Podle něj musí opoziční poslanci dát najevo, co se jim nelíbí.

09:20
Sobotka si od aktivistů nechal nalepit štítek

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka rovněž podepsal petici proti vládě a nechal si na sako nalepit i štítek STOP vládě.

 

09:23
Provládní poslanci ladí postup

Poslanci vládních stran a uskupení kolem vicepremiérky Karolíny Peake se sešli v prostorách Poslanecké sněmovny hodinu před začátkem schůze sněmovny.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura řekl, že na schůzce bude projednán postup provládního tábora.

09:27
Pět zkoušek (ne)důvěry

Dnešní hlasování o důvěře, které si naplánoval po rozpadu původní koalice sám Petr Nečas, budou už pátou zkouškou pevnosti vlády. První proběhlo v srpnu 2010, kdy si šel čerstvě sestavený kabinet pro podporu, poté následovaly tři zkoušky, jež iniciovala opozice: v prosinci 2010, loni v červnu a letos v březnu. Koalice ODS, TOP 09 a VV to vždy s přehledem ustála. Dnes se ukáže, jak spolehlivá je skupinka kolem Karolíny Peake.

09:31
ČSSD vládu nepodpoří

"Jsme přesvědčeni, že pokud vláda získá důvěru, bude to jen prodlužování agonie vládní koalice. Tento kabinet už nemůže České republice přinést nic dobrého," tvrdí předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

ODS, TOP 09 a část lidí z bývalých VV mají podle něj panický strach z předčasných voleb.

09:40
Paroubek: Podepíšu, ale nic na mne nelepte

Expředseda ČSSD a současný šéf LEV21 Jiří Paroubek petici proti vládě rovněž podepsal, ale samolepku si nalepit nenechal. "Vezmu si ji do ruky, nic na mne nelepte," uvedl poslanec.

09:42
Karolína Peake je v klidu, vyzvedla si noviny

Zatímco zástupci ČSSD hřímají, že Nečasova vláda žene zemi do náruče komunistů, strůjce pádu koalice Karolína Peake je v klidu, ve foyer si byla vyzvednout dnešní noviny. "Na vrchu balíku bylo Právo," píse své postřehy ze sněmovny redaktor HN Petr Weikert.

09:49
Polčák: Hlasy jsme nesčítali

Stanislav Polčák z TOP 09 popřel, že by vládní koalice přepočítávala své hlasy. "Nikdo hlasy nesčítal. Na setkání, kde s razantním projevem vystoupil premiér Nečas, bylo hodně lidí. Poslance Béma či Doktora jsem tam neviděl," řekl v České televizi.

09:51
Šídlo: Od moci se neutíká, ČSSD to ví

Nečasovu vládu jsme kritizovali mnohokrát a pokud nyní přežije - jako že zřejmě ano - nepochybně nám k tomu poskytne ještě řadu příležitostí. Jistě je využije také opozice, ale při míře teatrálnosti, kterou v poslední době předvádí, je vhodné jí připomenout zásady, kterými se sama v minulosti řídila. Tedy že od moci se neutíká, pokud existuje aspoň minimální manévrovací prostor. Určitě si to dobře pamatuje hlavně Bohuslav Sobotka, Grossův hlavní spojenec z jara 2005 a posléze i Paroubkova "dvojka", který bez jakýchkoliv vnitřních pochybností přešel v dubnu 2004 jako ministr financí z jednoho kabinetu do druhého.

Celý text Jindřicha Šídla si můžete přečíst ZDE

09:57
Poslanci přicházejí do sálu, schůze začne za pár minut

Poslanci začínají usedat do lavic. Za pár minut začne mimořádná schůze, kde se bude rozhodovat o důvěře vládě premiéra Petra Nečase.

10:03
Jednání začíná

Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, která bude rozhodovat o důvěře vlády Petra Nečase začíná.

10:08
Poslanci mohou být ve sněmovně do noci

Poslanci si odhlasovali, že budou jednat i v nočních hodinách. Mnozí poslanci ale do sněmovny nedorazili. Například Josef Dobeš ze zdravotních důvodů či Jaroslav Škárka z osobních důvodů.

10:10
Nečas vysvětluje, proč žádá o důvěru.

"Vláda nepřichází s žádnou razantní změnou programového prohlášení. Důvodem, proč chceme hlasovat o důvěře vládě, je rozdělení jedné koaliční strany," vysvětluje ministerský předseda Petr Nečas.

10:13
Vláda není opřena o přeběhlíky

Premiér Petr Nečas odmítá, že by jeho vláda stála na hlasech přeběhlíků. "Přeběhlík je podle mne politik, který přešel od koalice k opozici nebo od opozice ke koalice. Z opozice do koalice nikdo nepřešel, tato vláda přeběhlíky nemá," řekl na začátku mimořádného zasedání.

Jak politici vysvětlovali, co znamená bezpečná většina si přečtete ZDE

10:16
Glosa Jindřicha Šídla

Dnešní jednání ve sněmovně se zcela vymyká místní tradicí. Marně se snažíme dopátrat, kdy sněmovna jednala a dokonce hlasovala v pátek po druhé hodině odpolední o něčem skutečně důležitém. Pamatujeme si například jednání o novém zákonu o ČT v lednu 2001 během televizní krize, či hlasování o nedůvěře vládě Stanislava Grosse v dubnu 2005 (Gross tehdy ještě na dalších 14 dní přežil.) Vzhledem k letnímu počasí je tedy nutné ocenit mimořádné nasazení všech poslanců, kteří se dnes v televizi ukáží svým voličům a rodinám, aby pozdě v noci dospěli k předem očekávanému výsledku.

10:22
Bém dorazil se zpožděním

Do sněmovny právě přispěchal bývalý pražský primátor Pavel Bém. Propásl první hlasování, ve kterém poslanci rozhodli, že mohou hlasovat i po půlnoci.

10:23
Peake přivedla k Nečasovi 7 kolegů

Podle vicepremiérky Karolíny Peake i předsedy poslanců TOP 09 Petra Gazdíka se před hlasováním o důvěře provládní poslanci "nepřepočítávali". Gazdík řekl, že hlavním vzkazem schůzky bylo to, že se poslanci věrní vládě mají stmelit a držet při sobě.

"Všichni tři zástupci koaličních klubů, nebo klubů a pseudoposlaneckého klubu, jsme měli krátké vystoupení, kde jsme se utvrdili v tom, že chceme tu šanci na očištění politiky od ultimát a nesrozumitelností využít, pokračovat dále dva roky, prosazovat nejen reformy, ale celé programové prohlášení vlády, a musíme se připravit na dnešní dlouhý a velmi vypjatý den," řekla Peake. Dodala, že na setkání přivedla sedm kolegů.

10:27
Nečase u mikrofonu vystřídají levicoví poslanci

Po proslovu Petra Nečase nastanou projevy levice. Do rozpravy jsou přihlášeni Bohuslav Sobotka (ČSSD), Michal Hašek (ČSSD), David Rath (ČSSD) a Milada Emmerová (ČSSD). Jiří Paroubek a Jiří Šlégr (NS-LEV21), kteří měli přijít na řadu hned po Nečasovi, se z diskuze odhlásili, píše ze sněmovny Petr Weikert.

10:30
Komentář politologa Milana Znoje: Vláda vydrží déle, než se zdá

Vláda nejspíše do konce volebního období nevydrží, ale vydrží déle, než se zdá.  Budeme svědky dlouhé agónie vlády, která bude pro každý významný zákon složitě hledat podporu nejen u dvou poslaneckých klubů a jedné platformy, ale také u kvazi-opoziční skupiny poslanců z VV a také u bývalých druhů z ODS. Příliš mnoho jedinců bude mít vyděračský potenciál, který budou chtít uplatnit. Výhodou vlády je, že tento „pytel provládních blech“ se bude bát předčasných voleb, takže se dá čekat, že vláda bude právě předčasnými volbami hrozit před každým takovým kolizním  hlasováním  – bude to jediná, ale účinná páka, kterou bude mít. Kámen úrazu je ale v tom, že  vládní ODS i TOP09  se budou předčasných voleb bát neméně, takže to bude takový poker, v němž se bude hodně licitovat a celé se to jednou může zhroutit. Bude to smutná dohra pravicové vlády v Čechách.

10:30
Nečas požádal poslance o důvěru

Premiér Petr Nečas požádal poslance o důvěru pro jeho vládu.

10:37
Sobotka cupuje Nečasovu vládu

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve svém projevu upozorňuje, že se vláda bude opírat o platformu, která se ve volbách do Poslanecké sněmovny nedostala a stála tak mimo ovlivnění lidí. "Tato platforma se nejen dostala do sněmovny, koalice, ale také do vlády. To se pravděpodobně dostane do učebnic politologie," řekl ve svém projevu.

10:43
Kabinetu stačí jen 98 hlasů, 5 poslanců se omluvilo

Vládě Petra Nečase by mohlo stačit k získání důvěry sněmovny 98 hlasů. Pět poslanců se z jednání dolní komory omluvilo, z toho dva z koalice. Kabinet podle jednacího řádu sněmovny potřebuje k získání důvěry hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Nikoliv tedy 101, jako je tomu u hlasování o nedůvěře vlády.

Kdo se omluvil:

ministr životního prostředí Tomáš Chaloupa (ODS) a Václav Kubata (TOP 09) jsou na zahraniční cestě, Josef Dobeš a sociální demokrat Alfréd Michalík se omluvili ze zdravotních důvodů a z osobních důvodů nedorazí na jednání Jaroslav Škárka.

10:47
Glosa Jiřího Leschtiny

Zřejmě nejpřesněji se před dnešním hlasováním o důvěře vládě vyjádřil Karel Schwarzenberg: „Bezpečná většina je prázdná fráze, důležité je podpořit zákony, které jsme si slíbili.“ Ale právě slibované zákony se mohou stát kameny příštích koaličních úrazů. Už si představujeme Pavla Béma, Borise Šťastného nebo Petra Tluchoře, jak oprašují hesla o návratu ODS k modrým kořenům. A nutné kompromisy, úmysly zvednout DPH nebo zdanit bohaté torpédují, mávajíce vlajkou věrnosti k programovým principům strany. Takhle to dělali v minulém parlamentu pánové z ODS Tlustý, Schwippel či Raninec, kteří nakonec vládu udolali.

10:48
Exministr školství Dobeš nakonec dorazil

Bývalý ministr školství za VV Josef Dobeš na jednání sněmovny dorazil, i když byl ze zdravotních důvodů omluven. Viděl ho reportér HN Petr Weikert. Šéf resortu, který z ministerstva odešel koncem března a vystoupil z poslaneckého klubu, se do něj chce znovu vrátit. Vadí mu rozštěpení své původní strany a chce ji znovu podpořit.

Proč se exministr Dobeš rozešel s VV si přečtěte ZDE

10:56
Komunista Filip a Die Welt

Vláda nemá důvěru lidí, měla by odstoupit, vyzývá premiéra šéf komunistů Vojtěch Filip. "Už i deníky Die Welt píšou, že v České republice je chaos a vláda situaci nezvládá," hřímá od řečnického pultu.

Světové deníky si skutečně všimly mohutných odborářských protestů, komentáře se však shodovaly, že Češi chtějí návrat komunismu.

Více si přečtete ZDE

Při proslovu Filipa řady poslanců značně prořídly, odešla například Kateřina Klasnová nebo ministryně kultury Alena Hanáková. Ostatní jeho řeč příliš nezajímá. Jiří Paroubek čte okázale noviny.

11:05
Vláda vyměnila osm ministrů

Ač má kabinet Petra Nečase za sebou jen polovinu svého období, vyměnila už osm ministrů. Posledním, který koncem března opustil Nečasovu vládu, byl Josef Dobeš. Muž, který patřil mezi lidi, na které se mohl Vít Bárta spolehnout, se neporoučel kvůli korupčním kauzám, nýbrž proto, že nesouhlasil se škrtáním a že bylo veřejným tajemstvím, že svůj úřad neměl úplně pod kontrolou.

Podívejte se, kdo z Nečasovy vlády odešel. Fotogalerii otevřete ZDE

11:10
Z projevu premiéra Nečase

Podstatnou část projevu premiér Nečas věnoval současné ekonomické situaci. Pokud vláda získá důvěru, bude podle něho klíčové, aby byla schopná prosazovat své reformy. Připustil, že reformy jsou bolestivé.

Kabinet chce pokračovat podle něho v reformách důchodů, zdravotnictví a vysokých škol, chce podporovat konkurenceschopnost, zvyšovat průhlednost veřejných zakázek a snižovat byrokracii. "Od konsolidace veřejných financí nesmíme couvnout," zdůraznil.

11:19
VV nevěřím, říká místopředseda ČSSD Zaorálek

Místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek tvrdí, že Věcem veřejným a současné vládě nevěří. "Karolíně Peake nevěřím, pamatuji si, jak ještě před rokem - při podobné krizi - žádala odchod své strany do opozice. To ale ještě nebyla vicepremiérkou vlády. Teď se jí ministerské křeslo nechce opustit. Je to falešné," říká Zaorálek.

11:23
Peake bilancuje: Byla jsem slabá

Slovo si vzala vicepremiérka Karolína Peake. "Důvěru, kterou jsme měli v květnu v roce 2010, jsme prohospodařili," připustila Peake. Tvrdí, že byla slabá. "Chci začít znovu a přesvědčit občany, že vládnout lze jinak," uvedla.

Projev Peake doprovází úšklebky ostatních kolegů a hluk. Jeden z poslanců využil jejího přeřeknutí: Koalice a opozice spolu válčit nemohou, tedy pardon, mohou... "Tak co?" vykřikl a sněmovna se rozesmála.

11:23
Politolog Mlejnek: Do švestek vláda vydží. Ale co dál?

Politolog Josef Mlejnek odpovídá na otázku: Myslíte si, že vláda odslouží celé volební období? Jaký moment či událost by v následujících měsících mohly způsobit další vládní krizi či její rozpad?

"Myslím, že do švestek vláda vydrží, pak je to velká neznámá. Jelikož nelze očekávat stabilitu určitých základních parametrů současné situace, je jakákoliv predikce víceméně jen střílením od boku. A nejisté jsou nejen domácí, ale i zahraniční faktory. Pokud by se třeba ze Španělska stalo druhé Řecko, může to znamenat takový otřes, že u nás nakonec všichni politici rádi sestaví nějakou technokratickou poloúřednickou vládu národní oběti a zalezou do ústraní, všichni, sociální demokraté, ODS, topka, bártovci i peakovci."

11:27
Klasnová svou bývalou kamarádku pozoruje

Asi  dva metry od Karolíny Peake sedí v první řadě její bývalá stranická kolegyně z VV a kamarádka Kateřina Klasnová. Nejprve ji upřeně, zamyšleně sleduje, poté zvedá telefon a hovoří, všímá si reportérka serveru IHNED.cz Aneta Štefánková.

11:38
A co Huml? ptá se Gazdík

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Petr Gazdík upozornil sociální demokraty, ať nejprve ze sněmovny odejde jejich nový člen Stanislav Huml. Ten byl do sněmovny zvolen za Věci veřejné ale poté, co ho strana vyloučila, vstoupil do ČSSD.

"Pokud pan Huml přeběhl, tak přeběhl ze zámku do předzámčí, nic mu to nepřineslo," komentoval Gazdíkovu výzvu poslanec a středočeský hejtman David Rath (ČSSD).

Foto: Kristýna Kočí (vlevo), Jaroslav Škárka (uprostřed) a Stanislav Huml (vpravo) před svým vyloučením z VV.

Více informací si přečtete ZDE

11:41
Rath oznámil název nové strany

Poslanec a středočeský hejtman David Rath, který je známý svým tvrdým humorem, doporučil vicepremiérce Karolíně Peake pro její stranu nový název: "Mohli byste se jmenovat klíšťata," řekl za všeobecného smíchu.

11:47
Klasnová připustila zklamání z Peake

Nyní se role obrátily, mluví místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová a Peake sedí v lavici za ní. Téměř celou dobu se dívá upřeně do stolu, Klasnová mluví mimo jiné o lidském zklamání v minulých dnech, kterým myslí zcela jistě revoltu Peake.

11:58
Prvním přeběhlíkem je Kott

Prvním přeběhlíkem byl podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury byl Petr Kott. Původní poslanec ODS byl kritizován za to, že se opil a nechal svou stranu při důležitém hlasování o reformě veřejných financích. Poté, co jej ODS odvrhla, vstoupil do ČSSD. "Sociální demokraté mu posléze dali místo ředitele středočeské VZP," řekl Stanjura.

12:03
Ne Kott, ale Teplík byl přeběhlíkem

Ve sněmovně se strhla hádka o to, kdo byl prvním přeběhlíkem. Sociální demokraté se ohradili proti tomu, že šlo o poslance Kotta, ale poukázali na to, že ještě dříve převzala ODS ve sněmovně vyloučeného sociálního demokrata Tomáše Teplíka. "Tohoto poslance jste pak odměnili tím, že byl jako poslanec ODS zvolen do parlamentu," hromoval David Rath.

Tomáš Teplík byl v roce 1996 zvolen do sněmovny v barvách sociální demokracie, byl z ní vyloučen a vstoupil do ODS. Koalice ODS, ODA a KDU-ČSL tak získala hlas 100 poslance.

12:12
Galerie je téměř poloprázdná

Jednání sněmovny občany příliš nezajímá. Na galerii, která je veřejnosti vyhrazena, sedí zhruba dvacítka lidí. "Jsou rozptýleni v lavicích, klidní. Zda jsou mezi nimi i odboráři, kteří včera hovořili o tom, že se na hlasování přijdou podívat, není jasné," sděluje ze sněmovny zpravodajka IHNED.cz.

12:15
Glosa Jiřího Leschtiny

V zámku, podzámčí a podsvětí

Bohuslav Sobotka tvrdil, že lidé z platformy Peake by měli složit mandát. Na to reagoval Petr Gazdík z TOP 09 tím, že by nejprve měl ze sněmovny odejít poslanec Stanislav Huml, který z Věcí veřejných přešel do ČSSD. To odmítl David Rath s poukazem, že Huml přeběhl ze zámku do podzámčí. Škoda, že v tu chvíli kamery nezabraly Jiřího Paroubka, k němuž po jeho přechodu v rámci podzámčí ČSSD nepřistoupila zdaleka takovým pochopením, jaké věnovala Humlovi. Co že to tehdy prohlásil na Paroubkovu adresu Sobotka: !Slušné by bylo, aby jako poslanec, který vystoupil z ČSSD, složil rovněž poslanecký mandát.“ Vítejte v podsvětí politické demagogie.

12:24
Lavice prořídly

Dlouhý projev místopředsedy ČSSD Michala Haška málokdo poslouchá, lavice - především vládních poslanců - prořídly. Z křesel vlády odešla vicepremiérka Peake, chybí ministr financí Kalousek a další. Premiér Petr Nečas si povídá s ministrem průmyslu Kubou.

12:47
Erik Tabery na Twitteru
12:55
Pauza na oběd, pokračuje se ve 14:00

Po tříhodinovém jednání vyhlásila Poslanecká sněmovna přestávku na oběd. O důvěře vládě budou zákonodárci znovu jednat od 14:00 hodin. "Chci upozornit, že mám v tuto chvíli na stole 32 přihlášek do diskuse," uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

13:00
Smích v kuloárech

Jeden z opozičních poslanců chodí o holi: "To mám na Nečase," říká v kamarádském rozhovoru se svým kolegou a holí pohrozil. Lehkou slitinu, ze které je vyrobena, pak oba hodnotili asi pět minut. Mezitím s sále pokračovaly projevy, hlásí z kuloárů redaktor HN Petr Weikert.

13:03
Glosa komentátora Jiřího Leschtiny

Lavice prořídly, pozornost opadá a to je ten pravý čas pro komunisty. Jejich poslanec Pavel Kováčik vysvětluje nárůst preferencí KSČM tím, že lidé přestali věřit na „to strašení komunisty.“ Protože to, co dnes vládne, je daleko horší. A hned nás ubezpečuje: „Nezklameme vás!“ Tomu věříme, vy nás nezklamete. Protože víme, co od vás čekat. A přes všechno, co se nyní kazí a pokazilo v jedno si troufáme věřit: Občanská veřejnost je na váš příchod připravena lépe než kdykoliv v minulosti.

13:04
Peake: Věřím v náš úspěch

Vicepremiérka Karolína Peake je i přes kritické projevy, které na její adresu zaznívají ve sněmovně, optimistická.  "Věřím v náš úspěch," řekla reportérovi HN.

"Chci ukončit politiku nesrozumitelných ultimát a pokusit se společně s kolegy vydat novou cestou. Doufám, že podobné sebereflexe jsou schopni i ostatní hráči. Pokud má vláda fungovat jako důvěryhodný tým, musí se důvěryhodně a slušně chovat všichni hráči," prohlásila Peake ve svém projevu k poslancům. Podle ní bývalé koaliční strany prohospodařily příležitost prosadit maximum ze svých programů, neboť se dostaly do začarovaného kruhu ultimát, dramatických mediálních vzkazů, chování podobného vztahu mazáků k bažantům a vzájemné nedůvěry.

Vicepremiérka by chtěla přesvědčit občany, že vládnout jde i jinak. Cílem vlády musí být podle Peake politika dialogu mezi koaličními partnery a koalice s opozicí a s veřejností. "Chceme-li po občanech, aby přinesli oběti v zájmu konsolidace veřejných financí, nesmíme jim nabízet obrázek rozhádané vlády, která nemá čas nic vysvětlovat," dodala. K odpovědnosti vyzvala i opozici.

13:25
Nečas podle Wall Street Journalu

Seriozní deník The Wall Street Journal informuje na svých stránkách o krizi vlády premiéra Petra Nečase. Osobu českého ministerského předsedy si ale spletla s někým jiným.

Podívejte se, jak podle listu Petr Nečas vypadá ZDE

13:46
Politika i v nedělním pořadu OVM

Nedělní pořad Otázky Václava Moravce se v České televizi bude věnovat současné politické situaci. V první části přijdou diskutovat předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS), ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda Věcí veřejných Radek John.

Hovořit se bude o rozvržení sil a obsazení postů ve sněmovně i vládě a podpoře reformních zákonů.

13:48
Vláda potřebuje 100 hlasů, chybí jen Škárka

Vláda Petra Nečase potřebuje k získání důvěry sněmovny 100 hlasů. Původně se sice z jednání pět poslanců omluvilo, čtyři z nich ale nakonec do lavic usedli. A to přesto, že ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) a Václav Kubata (TOP 09) měli být podle předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové na zahraniční cestě. Z poslanců nakonec ve sněmovně není jen Jaroslav Škárka, který se nechce hlasování zúčastnit z osobních důvodů.

14:02
Poslanci se vrací do lavic

Poslanecká sněmovna začíná opět jednat o důvěře vládě. U řečnického pultu je poslankyně ČSSD Milada Emmerová, která mluví o euthanázii. Bojí se, že ji chce vláda zavést.

Po ní má vystoupit dalších 31 zákonodárců. Kdy se poslanci k hlasování dostanou, tak nelze odhadnout.

14:19
Žádají o důvěru, ale ve sněmovně nejsou

Premiér a ministři, kteří žádají Poslaneckou sněmovnu o důvěru, po obědě v jednací síni sněmovny chybí. Křesla v čele pléna, která jsou vládě určena, zejí prázdnotou. Opoziční zákonodárci, kteří krátce po 10:00 zahájili kritiku vlády, tak sice hovoří k některým jejich členům, ti je však neslyší.

Fakt, že ministři při kritice chybí, vadila už letos v březnu někdejšímu poslanci ODS Michalu Doktorovi.  V sále je nyní přítomno 69 poslanců z 200.

14:28
V Rumunsku vláda padla

Opozice v rumunském parlamentu dnes vyvolala hlasování o nedůvěře vládě. Podle České televize kabinet Mihaie Razvana Ungureana po sedmi měsících skončil. Tento týden podala demisi i nizozemská vláda.

14:39
Zavadil z ČMKOS: Stávka bude v červnu

Odboráři a aktivisté z platformy Stop vládě se dohodli na sérii protestních akcí proti kabinetu Petra Nečase (ODS). Vyvrcholí stávkou, která bude do konce června. Bez podrobností to uvedl předák Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.

Rozhovor s předsedou svazu vyšel v pátečním vydání HN. Část z rozhovoru si můžete přečíst ZDE

14:40
Fotoreportér HN Lukáš Bíba na Twitteru
14:58
Poslanci jsou v klubech, nebo bufetech

Pravicoví poslanci projevy v plénu příliš nesledují, odcházejí do kanceláří svých klubů nebo do bufetu, sleduje hlasování o důvěře vládě redaktor HN Petr Weikert. Bývalý pražský primátor je podle něj jeden z těch, kdo odbíhá, novináře ale odmítá. Právě Bém patří mezi poslance, kteří mají vládu premiéra Nečase částečně ve svých rukou.

Vicepremiérka Karolína Peake však v rozhovoru pro IHNED.cz uvedla, že s ním o podpoře kabinetu nejednala. Minirozhovor přímo ze sněmovny si přečtete ZDE

15:17
Obstrukce trvaly 70 hodin

V loňském roce protlačila Nečasova vláda jeden z nejvýraznějších reformních balíků v porevoluční historii. Zvýšila se DPH, změnil se systém penzí, upravily zdravotnické zákony. To všechno přes mohutný odpor opozice, která nejdříve zařídila, že zákony vrátil Senát, a když o nich loni v listopadu znovu jednala sněmovna, přichystali si komunisté a ČSSD několikadenní obstrukce. "Schválení reforem se jim nepodařilo zablokovat, ale obstrukcemi trvajícími 70 hodin si jejich organizátoři z řad sociální demokracie řekli o zápis do sněmovní kroniky," vzpomíná vedoucí domácího oddělení HN Luboš Kreč.

15:22
Bárta se ve sněmovně jen mihnul

Bývalý předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta v plénu není. přestože se dooledne ve sněmovně ukázal, do docházkové listiny se nezapsal a procedurálních hlasování na začátku jednání se neúčastnil, konstatuje zpravodaj HN Petr Weikert.

Bártovu funkci ve sněmovně převzala jeho manželka Kateřina Klasnová.

15:25
Politolog Cabada: Riziko vlády do budoucna? Spory TOP 09 a ODS

Pokud vláda přežije hlasování o důvěře, jaký moment či událost by v následujících měsících mohly způsobit další vládní krizi či její rozpad? Odpovídá Ladislav Cabada z Metropolitní univerzity Praha:

"Obecně řečeno, zejména nějazásadní nesoulady mezi dvěma stranami koalice, tedy ODS a TOP 09. Zde nyní zjevně převládá vůle ke spolupráci nad přirozenou rivalitou v souboji o podobného voliče. S přibývajícím časem a blížícími se volbami samozřejmě obě strany mohou mít silnější tendence připravovat si prostor pro to, co bude po příštích volbách, tj. případné koalice či jiné formy spolupráce s dalšími subjekty."

15:29
Opozice poukazuje na Etický kodex VV

Poslanci ČSSD i KSČM několikrát poukázali na to, že zákonodárci VV podepsali Etický kodex, ve kterém se zavázali, že budou ve sněmovně zastupovat stranu, za kterou byli zvoleni. "Ptám se Karolíny Peake, co z tohoto kodexu pro sebe vyvodí," řeční předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů Jeroným Tejc (na fotografii vpravo vedle předsedy Sobotky)

15:37
Klasnová: VV není jediným viníkem krize

"Věcem veřejným se s vládou podařilo prosadit 54 konkrétních programových bodů, mezi které například zahrnuji prosazení nového zákona o veřejných zakázkách, jmenovité hlasování členů vlády při rozhodování o majetku, prosazení přímé volby prezidenta, státní maturity či trestněprávní odpovědnost firem," uvedla ve svém projevu místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová. Připustila, že její strana má podíl na současné krizi vlády, odmítla však, že by byly Věci veřejné jediným viníkem.

16:06
K projevu připravena už jen dvacítka poslanců

Šest hodin po zahájení schůze chce k řečnickému pultu přistoupit ještě asi 20 poslanců. Většinou se jedná o opoziční zákonodárce, jejichž projevy se neustále opakují.

16:20
Drábek musel zrušit návštěvu premiéry

Nekonečné řečnění naštvalo ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09). Večer měl jít na představení do Stavovského divadla. "Musel jsem to zrušit," poznamenal naštvaně.

Na repertoáru divadla je od 19:00 premiéra komedie Bláznivý den aneb Figarova svatba. V hlavních rolích se představí Miroslav Donutil, Richard Krajčo, Jana Boušková, Kateřina Winterová a další.

16:25
Glosa komentátora Jiřího Leschtiny

Kromě Karolíny Peake zatím nemluvil žádný z poslanců, kteří vystoupili z Věcí veřejných. Přitom v záplavě řečnického balastu opozice přece jen zaznívá podstatný argument: Členové VV před volbami podepsali etický kodex, kde se praví, že nesmějí změnit politickou stranu, za kterou byli zvoleni. V případě porušení tohoto etického kodexu se vzdají mandátu. I to byl důvod, proč je voliči vynesli do parlamentu. Neměli právě dnes peakovci každý za sebe vysvětlit, proč tenhle slib neplatí? Do jisté míry, lze připustit, že určité argumenty pro to existují. Lidé z platformy ale mlčí. Máme si to vysvětlit jejich vnitřní nejistotou nebo rovnou cynismem? Ať už je to cokoliv, rozhodně to není nejspolehlivější koaliční pojivo.

16:43
Co vláda chystá, pokud dostane důvěru

Co chce prosadit vláda, pokud získá důvěru:

- Prosazení ústavního zákona o rozpočtové kázni a odpovědnosti, takzvané finanční ústavy. Ustavení Národní rozpočtové rady, která má hlídat výdajové rámce rozpočtu a návrhy ovlivňující rozpočet.

- Prosazení nového vysokoškolského zákona. Vládní strany se už dohodly na zavedení zápisného.

- Příprava nového volebního zákoníku. Připravovány jsou návrhy, jak lépe hlídat financování stran i volebních kampaní.

- Cílem vlády je do roku 2016 dosáhnout vyrovnaných veřejných rozpočtů, od roku 2013 schodek nemá přesáhnout tři procenta hrubého domácího produktu.

- Kabinet hodlá spořit v provozních výdajích letos i v příštích letech, slučovat duplicitní agendy a rušit některé úřady.

- Pro roky 2013 až 2015 budou o procentní bod zvýšeny obě sazby daně z přidané hodnoty. Od roku 2016 by měla být jednotná sazba 17,5 procenta. Na stejnou dobu má být zavedena sedmiprocentní solidární přirážka k dani z příjmu fyzických osob pro lidi s příjmy nad 100 000 korun.

- Omezeny mají být výdajové paušály, zrušen zaměstnanecký paušál, "zelená nafta" a zvýší se daně na řezaný tabák a víno.

- Připravována je změna daně z příjmu fyzických osob, změní se její výpočet.

- Druhá fáze zdravotnické reformy. Vzniknout má nový právní rámec pro zdravotní pojišťovny, zákon o univerzitních nemocnicích a změny ve veřejném zdravotním pojištění, včetně dalších nadstandardů pro pacienty. Mají být připraveny dvě novely zákona o léčivech.

- Zpracována má být analýza případné daňové amnestie.

- Prosadit pro roky 2013 až 2015 sníženou míru valorizace důchodů o třetinu růstu reálných mezd a třetinu růstu inflace.

- Dokončit projednávání prováděcího zákona k přímé volbě hlavy státu.

- Prosadit zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi, který na církve převede asi polovinu někdejšího majetku zhruba za 75 miliard a za další náhradu 59 miliard korun během 30 let.

- Prosadit zákon rozšiřující pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu také na městské a krajské firmy.

- Prosadit ústavní zákon o vyjádření konstruktivní nedůvěry vládě.

- Prosadit vládní návrh zákona o všeobecném referendu.

- Schválit změnu rozpočtového určení daní, která by přinesla víc peněz zejména menším obcím.

16:58
Huml: Začínám být hrdý na nálepku přeběhlík

"Byl jsem jeden z mála, kdo na klubu VV tvrdil, že se strana odklonila od svého programu," tvrdí poslanec Stanislav Huml, který byl před rokem ze strany vyloučen. Upozornil, že to byla právě Karolína Peake, která mu v roli místopředsedkyně strany odpověděla, že byl vyloučen pro ztrátu důvěry.

16:59
Komentář politologa Pavla Šaradína

Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci pro IHNED.cz:

"Ačkoliv dle vyjádření zúčastněných se zdá, že by vláda mohla být stabilnější, kompaktnější, tak těmto prohlášením příliš nevěřím. 

Původní VV byly zahnány do kouta, zbaveny všech vládních výhod, vůdce Vít Bárta prohrál takřka všechno. Nemyslím si však, že v koutě zůstanou a opustí dosavadní metody. Domnívám se, že se otevřou archivy ABL a budou se vyrábět nejrůznější kauzy, které mohou ovlivňovat veřejné mínění i politickou scénu. Domnívám se, že vláda se velmi brzo dostane do další krize, a pokud bych si měl tipovat, tak tato vláda zde nebude do konce volebního období.

Nadto VV nebudou vládě nic tolerovat a budou chtít vyřešit kauzy, o nichž hovoří (Lesy ČR atd.). Což může mít značný vliv na vládu."

17:15
Poslanec Dolejš mluví, nikdo ho neposlouchá

Poslanci čekají na konec proslovů. V kuloárech je prázdno a ve sněmovních lavicích poloprázdno. Ti, kteří zůstali, se spolu baví. Komunistický poslanec Jiří Dolejš přesto rekapituluje působení vlády Petra Nečase, všímá si reportér HN Petr Weikert.

Plní tak stranický úkol, když předseda KSČM Vojtěch Filip před začátkem jednání na brífinku novinářům oznámil, že chtějí hlasování protahovat až do půlnoci.

17:41
Platforma Peake jako Twin Peaks

Ke kultovnímu seriálu amerického režiséra Davida Lynche přirovnal platformu kolem Karolíny Peake sociální demokrat Ladislav Šincl.

"Tak trochu mi tato platforma bez programu připomíná slavný americký seriál, kde se děj odehrává v jednom americkém městečku, které se také na první pohled zdá být normální, ale ve skutečnosti je plné překvapení, bizarních scén, rozdvojených osobností, podivuhodných postav, které postupně odhalují svá skrytá tajemství. Tento seriál, jak jistě z vás někteří tuší, se jmenuje Městečko Twin Peaks."

Čtěte: Rest in Peake, LSD i Twin Peaks. Čtenáři IHNED.cz vybírají název nové politické strany

17:44
Poprvé ve sněmovně. Reportáž zpravodajky IHNED.cz

Jedenadvacetiletá studentka Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy vyrazila poprvé na reportáž do sněmovny.

Přečtěte si, jak na ni jednání o důvěře vládě premiéra Nečase zapůsobilo ZDE

17:50
Chaloupka: Vládu podpořím, aby napravila chyby

Poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka před mikrofony potvrdil, že podpoří vládu premiéra Nečase. "Za dva roky, co jsem ve sněmovně, jsem byl často zklamaný a znechucený. Podpořil bych předčasné volby, kdybych věděl, že národ je schopen zvolit nové poslance, kteří nejsou napojeni na různé zájmové skupiny. A to se nestane," vysvětlil Chaloupka. Zároveň uvedl, že v momentě, kdy nejsou VV ve vládě, bude mít větší svobodu při rozhodování jakému návrhu dá svůj hlas.

18:03
Televize se přizpůsobila jednání sněmovny

ČT 24 vysílá mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny v přímém přenosu. Ostatní pravidelné pořady - jako například Polední zprávy či Události v regionech -vidí diváci jen na ČT 1.

18:30
Vláda 162 dní v krizi

Koaliční vláda od svého vzniku v červenci 2010 až do svého konce 24. dubna 2012, kdy si ODS, TOP 09 a VV vzájemně vypověděly koaliční smlouvu, existovala 652 dní. A z toho její lídři strávili 162 dní řešením krizí a hašením rozbrojů. Nejvážnějších krizí bylo celkem devět.

Napoprvé se kabinet Petra Nečase rozhádal kvůli povodňové stokoruně a obsazení místa eurotajemníka. Poté přišly vážnější přestřelky, vesměs kvůli kauzám jednotlivých ministrů.

18:34
Anonymous zaútočí na stránky partají

Internetoví aktivisté známí pod označením Anonymous se v sobotu pokusí narušit fungování webových stránek politických stran v České republiky. Jejich cílem budou stránky parlamentních politických stran TOP 09, ODS, Věci veřejné, LEV 21, ČSSD a KSČM.

Celý článek si přečtěte ZDE

19:13
Vít Bárta promluví. Jako poslední

Do sněmovny přeci jen dorazil Vít Bárta a přihlásil se do diskuse. Hovořit bude jako poslední před konečným hlasováním, které by mohlo začít přibližně za hodinu a půl. Až dosud byl posledním přihlášeným řečníkem Jiří Paroubek, referuje ze sněmovny redaktor HN Petr Weikert.

19:17
Doktor bude pro vládu

Poslanec Michal Doktor: "ČSSD nemá právo vládnout, promarnila dobrá léta nicneděláním. Vysmíváte-li se obětem komunismu, nemohu vám dát právo vládnout."

19:37
Bárta přišel se žlutou kyticí

Hovoří Vít Bárta, přinesl žlutou kytici Karolíně Peak, ta ji však odmítla. Žlutá znamená zradu.

19:37
Bárta u řečnického pultu: Nepodpořím vládu

Neformální vůdce VV Vít Bárta, který po svém nepravomocném odsouzení pozastavil členství ve straně, předstoupil před sněmovnu. "Mluvím tady sám za sebe. Nepodpořím tuto vládu, ne pro to, co se mi stalo, ale proto, že VV bude bojovat," říká Bárta. Jeho projev není úplně srozumitelný, často se zadrhává.

19:41
Bárta přitáhl pozornost zpět do sněmovny

Při proslovu Víta Bárty se sál sněmovny opět naplnil. Bárta je posledním řečníkem. Svůj projev čte kostrbatě. Za ním si ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) prohlíží žlutou kytici, kterou pak postavil na vedlejší stolek.

"Koaliční smlouva naplněna nebyla," řekl někdejší šéf poslaneckého klubu VV Bárta.

19:44
Peake reaguje na Bártova slova

Na závěr si vzala slovo vicepremiérka Karolína Peake: Na závěr mě napadá rým: Na květině černá tužka neznamená to, co zlomená tužka.

19:46
Co je s Bártou, ptají se poslanci

Skončil, nebo upad? ptal se po skončení projevu Víta Bárty Boris Šťastný. Na to odchází ze sněmovny.

19:46
Co je s Bártou, ptají se poslanci

Skončil, nebo upad? ptal se po skončení projevu Víta Bárty Boris Šťastný. Na to odchází ze sněmovny.

19:51
Václav Neubauer (ČSSD) - proti vládě

Začalo hlasování o důvěře vládě, a to od písmene N.

19:51
Vít Němeček (ODS) - pro vládu
19:51
Ivan Ohlídal (ČSSD) – proti vládě
19:52
František Novosad (ČSSD) - proti vládě
19:52
Josef Novotný ml. (ČSSD) - proti vládě
19:52
Josef Novotný st. (VV) - proti vládě
19:52
Jiří Oliva (TOP 09 a STAN) – pro vládu
19:52
Miroslav Opálka (KSČM) – proti vládě
19:53
Jiří Petrů (ČSSD) – proti vládě

Jiří Petrů (ČSSD) – proti vládě

19:53
Aleš Rádl (ODS) - pro vládu
19:53
David Rath (ČSSD) - proti vládě
19:53
Hana Orgoníková (ČSSD) – proti vládě
19:53
Viktor Paggio – pro vládu
19:53
Jan Pajer (ODS) – pro vládu
19:53
Jiří Papež (ODS) – pro vládu
19:53
Vlasta Parkanová (TOP 09 a STAN) – pro vládu
19:53
Jiří Paroubek (NS-LEV21) - proti vládě
19:54
Aleš Roztočil (TOP 09 a STAN) - pro vládu
19:54
Marie Rusová (KSČM) - proti vládě
19:54
Ivana Řápková (ODS) - pro vládu
19:54
Marta Semelová (KSČM) – proti vládě
19:54
Jaroslava Schejbalová (TOP 09 a STAN) – pro vládu
19:54
Karel Schwarzenberg (TOP 09 a STAN) – pro vládu
19:54
Jiří Rusnok (TOP 09 a STAN) - pro vládu
19:54
Adam Rykala (ČSSD) - proti vládě
19:54
Antonín Seďa (ČSSD) – proti vládě
19:54
František Sivera (ODS) – pro vládu
19:54
Jiří Skalický (TOP 09 a STAN) – pro vládu
19:54
Marta Semelová (KSČM) - proti vládě
19:54
Jaroslava Schejbalová (TOP 09 - STAN) - pro vládu
19:54
Karel Schwarzenberg (TOP 09- STAN) - pro vládu
19:54
Roman Sklenák (ČSSD) - proti vládě
19:54
Petr Skokan (VV) - proti vládě
19:54
Josef Smýkal ( ČSSD) - proti vládě
19:54
František Sivera (ODS) - pro vládu
19:54
Jiří Skalický (TOP 09 a STAN) pro vládu
19:54
Ladislav Skopal (ČSSD) - proti vládě
19:54
Bohuslav Sobotka (ČSSD) - proti vládě
19:54
Pavel Staněk (ODS) - pro vládu
19:54
Jana Suchá - pro vládu
19:54
Pavel Svoboda (ODS) - pro vládu
19:54
Bořivoj Šarapatka (TOP 09 a STAN) - pro vládu
19:54
Zbyněk Stanjura (ODS) - pro vládu
19:54
Miroslava Strnadová (ČSSD) - proti vládě
19:54
Pavel Suchánek (ODS) - pro vládu
19:54
Igor Svoják (ODS) - pro vládu
19:54
David Šeich (ODS) - pro vládu
19:54
Karolína Peake – pro vládu
19:54
Gabriela Pecková (TOP 09 a STAN) – pro vládu
19:54
Břetislav Petr (ČSSD) – proti vládě
19:55
Bohuslav Sobotka (ČSSD) - proti vládě
19:55
Miroslav Svoboda (ČSSD) - proti vládě
19:55
Karel Šidlo (KSČM) - proti vládě
19:55
Jiří Šlégr (NS - LEV 21) - proti vládě
19:55
Josef Šenfeld KSČM) - proti vládě
19:55
Ladislav Šincl (ČSSD) - proti vládě
19:55
Jaroslav Škárka - nepřítomný
19:55
Marek Šnajdr (ODS) - pro vládu
19:55
Boris Šťastný (ODS) - pro vládu
19:55
Jiří Štětina (VV) - proti vládě
19:55
Milan Šťovíček (VV) - pro vládu
19:55
Jiří Šulc (ODS) - pro vládu
19:56
Pavel Svoboda (ODS) - proti vládě
19:56
Miroslav Škárka - nepřítomen
19:56
Marek Šnajdr (ODS) - pro vládu
19:56
Boris Šťastný (ODS) - pro vládu
19:56
Josef Tancoš (ČSSD) - proti vládě
19:57
Martin Vacek - pro vládu
19:57
Dan Váhalová (ČSSD) - proti vládě
19:57
Miroslav Váňa (ČSSD) - proti vládě
19:57
Roman Váňa (ČSSD) - proti vládě
19:57
Jan Vidím (ODS) - pro vládu
19:57
Vladislav Vilímec (ODS) - pro vládu
19:57
Miloslava Vostrá (KSČM) - proti vládě
19:57
Jeroným Tejc (ČSSD) - proti vládě
19:57
Petr Tluchoř (ODS) - pro vládu
19:57
Tomáš Úlehla (ODS) - pro vládu
19:57
Milan Urban (ČSSD) - proti vládě
19:57
Jaroslav Vandas (ČSSD) - proti vládě
19:57
Ladislav Velebný (ČSSD) - proti vládě
19:57
David Vodrážka (ODS) - pro vládu
19:58
Radim Vysloužil - pro vládu
19:58
Jaroslava Wenigerová (ODS) - pro vládu
19:58
Václav Votava (ČSSD) - proti vládě
19:58
Ivana Weberová (ODS) - pro vládu
19:58
Renáta Witoszová (TOP09 a STAN) - pro vládu
19:58
Jiří Zemánek (ČSSD) - proti vládě
19:58
Lenka Andrýsová – pro vládu
19:58
Lubomír Zaorálek (ČSSD) - proti vládě
19:58
Cyril Zapletal (ČSSD) - proti vládě
19:58
Václav Zemek (ČSSD) - proti vládě
19:58
Vojtěch Adam (KSČM) – proti vládě
19:58
Vít Bárta - proti vládě
19:59
Jan Babor (ČSSD) – proti vládě
19:59
Michal Babák (VV) – proti vládě
19:59
Pavel Antonín (ČSSD) – proti vládě
19:59
Walter Bartoš (ODS) – pro vládu
19:59
Václav Baštýř (ODS) – pro vládu
19:59
Jan Bauer (ODS) – pro vládu
19:59
Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM) – proti vládě
19:59
Pavel Bém - pro vládu
19:59
Marek Benda (ODS) – pro vládu
19:59
Zdeněk Bezecný (TOP 09 a STAN) – pro vládu
19:59
Jan Bauer (ODS) – pro vládu
19:59
Petr Bendl (ODS) – pro vládu
20:00
Zdeněk Boháč (ODS) – pro vládu
20:00
Vlasta Bohdalová (ČSSD) – proti vládě
20:00
Robin Böhnisch (ČSSD) – proti vládě
20:00
Petr Braný (KSČM) – proti vládě
20:00
Ludmila Bubeníková (TOP 09 a STAN) – pro vládu
20:00
František Bublan (ČSSD) – proti vládě
20:00
Jan Bureš (ODS) – pro vládu
20:00
Josef Cogan (TOP 09 a STAN) – pro vládu
20:00
Jan Čechlovský (ODS) – pro vládu
20:00
Karel Černý (ČSSD) – proti vládě
20:00
Václav Cempírek (TOP 09 a STAN) – pro vládu
20:00
Jana Černochová (ODS) – pro vládu
20:00
Alexander Černý (KSČM) - proti vládě
20:01
František Dědič (ODS) - pro vládu
20:01
Josef Dobeš (VV) - proti vládě
20:01
Michal Doktor - pro vládu
20:02
Richard Dolejš (ČSSD) - proti vládě
20:02
Jaromír Drábek (TOP09 a STAN) - pro vládu
20:02
Jiří Dolejš (KSČM) - proti vládě
20:03
Jitka Chalánková (TOP 09 a STAN) – pro vládu
20:03
Otto Chaloupka (VV) - pro vládu
20:03
Rudolf Chlad (TOP 09 a STAN) – pro vládu
20:03
Jana Drastichová (VV) - proti vládě
20:03
Pavel Drobil (ODS) - pro vládu
20:03
Tomáš Chalupa (ODS) – pro vládu
20:03
Jan Chvojka (ČSSD) – proti vládě
20:04
David Kádner (VV) - nepřítomen
20:04
Jan Farský (TOP09 a STAN) - pro vládu
20:04
Radim Fiala (ODS) - pro vládu
20:04
Jan Smutný (TOP 09 - STAN) - pro vládu
20:05
Vojtěch Filip (KSČM) - proti vládě
20:05
Dana Filipi (ODS) - pro vládu
20:05
Jana Fischerová (ODS) - pro vládu
20:05
Jan Florián (ODS) - pro vládu
20:05
Jaroslav Foldyna (ČSSD) - proti vládě
20:06
Ivan Fuksa (ODS) - pro vládu
20:06
Petr Gazdík (TOP 09 a STAN) - pro vládu
20:06
Miroslav Grebeníček (KSČM) - pro vládu
20:06
Martin Gregora (TOP 09 a STAN) - pro vládu
20:06
Stanislav Grospič (KSČM) - proti vládě
20:06
Milada Halíková (KSČM) - proti vládě
20:07
Jan Hamáček (ČSSD) - proti vládě
20:07
Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) - proti vládě
20:07
Miroslav Svoboda (ČSSD) - proti vládě
20:07
Michal Hašek (ČSSD) - proti vládě
20:08
Leoš Heger (TOP 09 a STAN) - pro vládu
20:08
Pavel Hojda (KSČM) - proti návrhu
20:09
Pavel Holík (ČSSD) - proti vládě
20:09
Václav Horáček (TOP 09 a STAN) - pro vládu
20:09
Zdeňka Horníková (ODS) - pro vládu
20:09
Gabriela Hubáčková (KSČM) - proti vládě
20:09
Petr Hulinský (ČSSD) - proti vládě
20:10
Jan Husák (TOP 09 a STAN) - pro vládu
20:10
Tomáš Chalupa (ODS) – pro vládu
20:10
Stanislav Huml (ČSSD) - proti vládě
20:12
Vítězslav Jandák (ČSSD) - proti návrhu
20:12
Rudolf Chlad (TOP 09 a STAN) – pro vládu
20:12
Jan Chvojka (ČSSD) – proti vládě
20:13
MIroslav Jeník (ODS) - pro vládu
20:13
Ladislav Jirků (TOP 09 a STAN) - pro vládu
20:13
Radek John (VV) - proti vládě
20:13
Michal Janek (TOP 09 a STAN) - pro vládu
20:13
Luděk Jeništa (TOP 09 a STAN) - pro vládu
20:13
Radim Jirout (ODS) - pro vládu
20:14
Miroslav Kalousek (TOP 09 a STAN) - pro vládu
20:14
Jana Kaslová (TOP 09 a STAN) - pro vládu
20:14
Kateřina Klasnová (VV) - proti vládě
20:14
Jan Klán (KSČM) - proti vládě
20:14
Václav Klučka (ČSSD) - proti vládě
20:15
Kristýna Kočí - proti vládě
20:15
Lenka Kohoutová (ODS) - pro vládu
20:15
Vladimír Koniček (KSČM) - proti vládě
20:15
Jaroslav Krákora (ČSSD) - proti vládě
20:15
Kateřina Konečná (KSČM) - proti vládě
20:15
Daniel Korte (TOP 09 a STAN) - pro vládu
20:15
Jiří Koskuba (ČSSD) - proti vládě
20:15
Rom Kostřica (TOP 09 a STAN) - pro vládu
20:15
Patricie Kotalíková (TOP 09 a STAN) - pro vládu
20:15
Pavel Kováčik (KSČM) - proti vládě
20:15
Jiří Krátký (ČSSD) - proti vládě
20:15
Jaroslav Krupka (ODS) - pro vládu
20:15
Stanislav Křeček (ČSSD) - proti vládě
20:15
Jan Kubata (ODS) - pro vládu
20:16
Václav Kubata (TOP 09 a STAN) - pro vládu
20:16
Jan Látka (ČSSD) - proti vládě
20:16
František Laudát (TOP 09 a STAN) - pro vládu
20:16
Helena Langšádlová (TOP 09 a STAN) - pro vládu
20:16
Vladimíra Lesenská (ČSSD) - proti vládě
20:17
Pavol Lukša (TOP 09 a STAN) - pro vládu
20:17
Soňa Marková (KSČM) - proti vládě
20:17
Jaroslav Martinů (ODS) - pro vládu
20:17
Květa Matušovská (KSČM) - proti vládě
20:17
Václav Mencl (ODS) - pro vládu
20:17
Ivana Levá (KSČM) - proti vládě
20:17
Jaroslav Lobkowicz (TOP 09 a STAN) - pro vládu
20:17
Alfréd Michalík (ČSSD) - proti vládě
20:17
Dagmar Navrátilová - pro vládu
20:18
Marie Nedvědová (KSČM) - proti vládě
20:18
Josef Nekl (KSČM) - proti vládě
20:18
Miroslava Němcová (ODS) - pro vládu
20:18
Petr Nečas (ODS) - pro vládu
20:19
Vláda získala důvěru - 105 hlasů

Pro návrh se vyslovilo 105 poslanců z celkem 198.

Proti návrhu se 93 poslanců

Dva poslanci - Jaroslav Škárka a David Kádner - nebyli přítomni.

Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny po ověření hlasů zákonodárců skončila.

20:24
Nečas si pochvaluje počet poslanců pro vládu

Petr Nečas si pochválil to, že vláda dostala druhou největší důvěru při hlasování o nedůvěře vládě v historii ČR. "Jen jednou poslanecká sněmovna vyslovila větší důvěru větší většinou poslanců, kdy to bylo 118," řekl premiér.

20:28
Sociální demokraté sledují TK ODS

Sociální demokraté sledují tiskovou konferenci za rohem, chystají se na vlastní vystoupení, ve kterém chtějí na výsledky hlasování reagovat.

20:30
Sobotka: Pro ČR to mohla být záchrana

Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že předčasné volby mohly být pro Česko východiskem z krize. Připomněl, že koalice nemá většinu v krajích ani v senátu a převyšuje levici jen hlasy v poslanecké sněmovně.

20:33
Cílem ČSSD je zkrácení funkčního období vlády

Bohuslav Sobotka řekl, že jsou připraveni opět vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Cílem ČSSD je prý zkrátit funkční období současné vlády. Oslabení vlády, ke kterému došlo, prý pomůže ČSSD zlepšit diskusi o důležitých tématech.

20:46
Přečtěte si komentář Jindřicha Šídla

"Přehledná a stabilní česká politická scéna se v nejbližších dnech bude vyvíjet zcela přehledně a stabilně, stejně jako v posledních dvou letech," píše Jindřich Šídlo.

Přečtěte si jeho celý komentář zde.

20:48
Výběr z dnešních výroků ve sněmovně

Než uzavřeme naši on-line reportáž, přečtěte si nejzajímavější výroky řečníků z dnešního hlasování:

Adam Rykala (ČSSD): "Poslanci kolem rebelující Karolíny Peake opustili Věci veřejné jako krysy, které prchají z potápějící se lodě, jen ještě nevědí, že přestoupili na loď s názvem Titanic. Na palubě Titaniku se dnes večer bude slavit, popíjet šampaňské a pojídat kaviár. Kapitán Titaniku Petr Nečas s pobočníkem Schwarzenbergem se budou poplácávat po rameni, jak to s Peake dobře vymysleli. Co na tom, že námořníci z této lodi vyhazují zlato do připravených člunů a tuto loď rozkrádají. Co na tom, že v podpalubí této lodi lidé dřou a umírají hlady."

Premiér Petr Nečas (ODS): "Přeběhlík je člověk, který přejde od koalice k opozici, anebo z opozice ke koalici... Kdo zůstává s vládou, kdo zůstává s jejím programem, kdo zůstává s její politikou, není v mých očích žádný přeběhlík."

David Rath (ČSSD): "Tady spíš než o přeběhnutí jde o neuvěřitelné setrvávání. Něco asi jako když vás chytne klíště, tak tady se paní Peake a lidé kolem ní drží moci a funkcí, jako klíšťata se drží třeba vaší šíje."

Ladislav Šincl (ČSSD): "Tak trochu mi tato platforma bez programu připomíná slavný americký seriál, kde se děj odehrává v jednom americkém městečku, které se také na první pohled zdá být normální, ale ve skutečnosti je plné překvapení, bizarních scén, rozdvojených osobností, podivuhodných postav, které postupně odhalují svá skrytá tajemství. Tento seriál, jak jistě z vás někteří tuší, se jmenuje Městečko Twin Peaks."

Vicepremiérka Karolína Peake: "Každý z nás koaličních poslanců a ministrů k této situaci nějak přispěl. Někdo tím, že málo razantně prosazoval svůj názor ve vlastní straně, někdo tím, že raději nechá problém hnít, než aby jej řešil, jiný zase tím, že se ke kolegům chová jako mazák k bažantovi na vojně. Rozhodnutí, které jsem učinila minulý týden, je snahou o nápravu mé dřívější slabosti."

Vít Bárta (dříve VV): "Nepodpořím tuto vládu a nepodpořím ji ne proto, co se mně stalo, ne pro osobní útoky proti mé osobě vedené, ale protože Věci veřejné za poslední rok bojovaly a v následující době bezesporu dále budou bojovat."

Pavel Kováčik (KSČM): "Diskuse o tom, jestli přeběhlictví je mezi vládou a opozicí nebo jestli je vnímáno mezi jednotlivými stranami nebo ze strany pryč, mi připadá zástupná. Ostatně řečeno s klasikem, ať nazvu lejno růží, po růži přece vonět nezačne."

Michal Hašek (ČSSD): "Byla to koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, která v posledních dvou letech svojí praktickou politickou činností bohužel přispěla k tomu, že rostou preference Komunistické strany Čech a Moravy."

20:58
On-line reportáž končí

Vážení čtenáři, naše on-line reportáž z hlasování o důvěře vládě kabinetu Petra Nečase končí. Budeme se těšit na vaši přízeň při některé z dalších reportáží. Přejeme Vám dobrou noc a pěkný víkend!