Poslanci, kteří chtějí podpořit vládu premiéra Nečase, nebudou muset svou podporu nové koalici podepsat. "Stačí mi slovo, podpis není potřeba," uvedl ministerský předseda po jednání kabinetu.

Na něm potvrdil, že s šéfem TOP 09 a zástupkyní nové frakce Karolínou Peake začne dohadovat přesnou formu spolupráce, včetně koaliční smlouvy. "Nic podstatného se na ní ale měnit nebude," doplnil Nečas.

Dokument má být hotový do pátku, kdy bude sněmovna hlasovat o důvěře vládě poté, co ODS a TOP 09 ukončily spolupráci se stranou Věci veřejné. Právě část bývalých, ale i současných poslanců podporu kabinetu slíbila.

Přípravný výbor k založení nového politického subjektu kolem Peake vznikl v úterý po jednání sněmovny.

"Řešily se náležitosti nutné pro založení politické strany, jako stanovy, název, podpisy a nastavení transparentního účtu pro hospodaření nového subjektu," uvedla vicepremiérka a bývalá místopředsedkyně VV Karolína Peake, která před týdnem ze strany odešla. Ve výboru jsou vedle ní poslanci Lenka Andrýsová, Jiří Rusnok a Martin Vacek a také Pavel Kotrba.

Přípravný výbor musí například zajistit dostatek podpisů pro registraci strany ministerstvem vnitra.  Část poslanců - jako například Milan Šťovíček či Miroslav Petráň do nové strany ani poslaneckého klubu vstoupit nechtějí.

Ti také v pátek podpoří Nečasovu vládu během hlasování o důvěře. Oznámila to předsedkyně původního poslaneckého klubu Věcí veřejných.

"Poslanecký klub Věcí veřejných se usnesl na volném hlasování v případě pátečního sněmovního hlasování o důvěře vládě, protože se většinově shodl na konstruktivní opozici a podpoře bodů, které se shodují s prioritami programu Věcí veřejných," řekla Klasnová.

Osm poslanců VV věrných Radku Johnovi a Vítu Bártovi tedy vysloví nové koalici nedůvěru, tři poslanci z klubu VV, Milan Šťovíček, Otto Chaloupka a Miroslav Petráň, ji ale podpoří.