Protesty českých odborářů sobotní demonstrací na pražském Václavském náměstí neskončily. Naopak, odbory připravují další a radikálnější.

"Budou bolet," prozradil šéf Českomoravské komory odborových svazů Jaroslav Zavadil během středečního mimořádného jednání odborů.

Předák Koalice dopravních odborových svazů Luboš Pomajbík míní, že další protest proti vládě by se měl konat do poloviny května, konkrétní termín zatím ale nepadl.

"Je v našem zájmu to neodkládat. Každý den vládnutí této vlády škodí ČR. Není důvod vyčkávat. Vláda také na nic nečeká," uvedl Pomajbík.

Ve hře jsou podle něj nejrůznější podoby stávky v dopravě, a to celostátní, regionální, pražská či tříhodinová stávka na železnici. Trvat by mohly pár hodin, ale i několik dní.

Odbory: Nebudeme chodit na tripartitu

Odbory zároveň až do odvolání odmítly chodit na jednání tripartity. Vrátí se prý, až vláda zastaví své reformy, nebo až u jednacího stolu bude sedět jiný kabinet.

"My je nemůžeme přimět, aby na jednání chodily. Kdo vyhrocuje napětí, jsou jednoznačně odboroví předáci," reagoval premiér Petr Nečas.

Na sobotní demonstraci, kterou odbory pořádaly se dvěma desítkami iniciativ a sdružení, protestovalo přes 100 tisíc lidí. Požadovali demisi kabinetu Petra Nečase (ODS) a předčasné volby, odmítli vládní reformy.

Nečas: Reformy budou pokračovat

Podle premiéra Nečase i ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) jsou reformní a úsporné kroky nutné, aby se Česko nezadlužovalo. Chtějí v nich pokračovat.

Co kritizují odboráři

Odborům se nelíbí především reformy, které mají podle nich postihnout nejchudší vrstvy obyvatel, obávají se zvýšené nezaměstnanosti či destrukce politického systému.

Co konkrétně vadí odborům:
Nečasova vláda zadlužuje stát nejvíce v jeho historii.
Škrty mají postihnout především chudé.
Na reformách vydělávají jen ekonomicky privilegované skupiny.
Vláda odmítá rozložit daňovou zátěž na všechny vrstvy společnosti.
Důchodová reforma je prospěšná jen pro soukromé penzijní fondy.
Pokračuje destrukce školského systému a vysokých škol.

Korupce a pronikání lobbystických zájmů do státní a veřejné správy.

 

Co odbory navrhují vládě:

Stabilizace rozpočtového deficitu na úrovni kolem 120 miliard korun namísto jeho dalšího snižování.

Zlepšení výběru daní.

Ve výběru DPH uniká ročně 10 až 15 miliard korun kvůli tomu, že sektor malých obchodních firem nemá dostatečnou evidenci tržeb, upozorňují odbory.

Vyšší zdanění právnických osob.
Jednorázová majetková přiznání a zdanění.
Zavedení dědické daně.

Zrušení možnosti nákupu osobních vozů bez DPH (pro plátce DPH).

Celkový únik DPH na tomto prodeji aut se ročně pohybuje okolo 5 miliard korun, vypočítali odboráři.

 

Odborářští ekonomové analyzovali také dopady vládních reforem na zaměstnance s měsíčním příjmem 25 tisíc korun - čtěte ZDE