Rokem 2008 odstartovalo období mimořádně uvolněné měnové politiky napříč celým vyspělým světem. Po odeznění rizika deflace, které centrálním bankám dává mandát pro takové chování, se inflace ve většině vyspělých zemí dostala nad svůj inflační cíl.

Udržení rekordně nízkých úrokových měr centrální bankéři podporují argumentem, že hlavním zdrojem inflačních tlaků jsou tlaky nákladové, zatímco domácí poptávka zůstává slabá. Růst cen komodit označují za přechodný a počítají s postupným odezníváním nákladových tlaků. Poptávkové inflační tlaky bude podle nich dál tlumit nízký růst mezd a jednotkových mzdových nákladů. Díky těmto argumentům jsou inflační očekávání stále solidně ukotvena a sazby mohou zůstat na rekordně nízkých hodnotách. Tento scénář má ale některá rizika.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.