Nové volby nebudou. Hlavní příčinou je vidina příliš velké ekonomické a finanční nejistoty pro příliš velké množství poslanců Věcí veřejných. Diskrepance mezi minulými a současnými příjmy (včetně náhrad) mnohých z nich je skutečně propastná.

Abychom to ale nesváděli jen na VV: menší počet poslaneckých mandátů by při nových volbách čekal i ODS a TOP 09.

Proto budou prohlasovány legislativní změny schválené vládou a pak vznikne vláda s přeběhlíky pod taktovkou Karolíny Peake. To už ale bude vláda udržovací, která nic převratného schvalovat nebude.

Vládu rozhodně nesmetou žádné masové demonstrace. Jiná věc je, kdyby odbory začaly skutečně ve velkém stávkovat, především v důležitých infrastrukturních podnicích, případně ve školství.

Autor Auditu pořád opakuje, že česká společnost a politika se musí v této souvislosti především (a to je třeba vytknout před závorku) rozhodnout, jakou společnost chce budovat. Společnost, která chce budovat konsenzus v důležitých věcech, nebo společnost, kde se elity přetlačují, potřebují vyhrocenou polarizaci a pokoušejí svůj vliv vzájemně eliminovat.

Už není doba na Thatcherovou

Mnohé české pravicové elity stále inspiruje příběh Margaret Thatcherové, která to těm odborářům „pěkně nandala“ a nenechala se jimi zastrašit. Potíž je ale v tom, že politika Thatcherové měla význam ve své době, kdy kyvadlo vlivu bylo v Británii skutečně vychýleno příliš ve prospěch odborů a socialistického šlendriánu.

Když se podíváme, komu se dnes v Evropě nejvíce daří, jsou to země, které se snaží v důležitých věcech budovat kulturní celospolečenský konsenzus napříč politickým spektrem – Německo, Rakousko, Nizozemsko, Skandinávie. Právě v těchto zemích se také nejvíce daří byznysu. Móda je přelétavá, za dvacet let může být v módě zase něco jiného, jiný společensko-ekonomický model, ale teď má nejlepší výsledky tohle.

Debata o tom, jestli více škrtů, nebo více růstu, je v celé Evropě normální, a je tudíž legitimní, že na toto téma chce diskutovat i opozice nebo odbory. Není důvod, aby vláda přeplňovala svoje fiskální cíle jen kvůli tomu, že chce využít slabosti Věcí veřejných. A je o čem diskutovat: Proč mají Polsko a Slovensko například lepší výsledky, co se ekonomického růstu týče, než my?

Společenský neklid a zatčený autobusák

Politici možná chápou (i když s tím nic nedělají), že lidé jsou naštvaní proto, že vláda neplní své sliby: bere peníze učitelům, zvyšuje daně, neodstranila masivní plýtvání ve veřejných zakázkách.

Já bych dodal ještě něco podstatného. Lidé začínají být naštvaní na systém. Různý systém práva pro šíbry, šibaly a kmotry na straně jedné a pro normální lidi na straně druhé: neomezená moc exekutorů a různých advokátů. Podceňovat tento podtón společenského neklidu se může vymstít.

A když už hlavním argumentem pro existenci vlády má být, že přece nechceme komunisty, pak se „liberální“ vládě povedl opravdu vydařený kousek. Zatýkání řidiče autobusu, který přimaloval politikům tykadla, na odborářské demonstraci – to je tedy PR výkon. Za takovéto prkotiny se opravdu chodí do vězení jen za komunismu. Nebo v Rusku.