V USA byl v úterý "Tax Day", den, dokdy měli lidé odevzdat daňová přiznání. Což je pro Američany, stejně jako pro většinu ostatních smrtelníků, smutná povinnost a spíše soukromý zážitek. Ne tak ovšem pro prezidenta Obamu, který na webu Bílého domu vystavil daňová přiznání za posledních 11 let, a daně budou holí, kterou bude chtít bít svého soupeře do listopadových voleb Mitta Romneyho.

Společně s manželkou Michelle si Obamovi loni přišli na 789 674 dolarů, většinu z toho (přes 440 tisíc dolarů) tvoří příjmy z už dříve vydaných Obamových knih. A jelikož se tyto příjmy snižují, tak jde o nejnižší roční výdělek Obamy od roku 2004 (kdy to bylo 5,5 milionu dolarů). Jako prezident si Obama loni poprvé vydělal méně než 1 milion dolarů. To by vzhledem k tomu, že průměrný roční příjem v USA je 45 tisíc dolarů, sám o sobě nebyl populisticky dvakrát prodejný argument. Ale ve vztahu k Romneymu - to už je jiná písnička.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?