Každý pátý Brit, jehož úspory převyšují 250 tisíc liber (asi 7,5 milionu korun), pomýšlí na to, že by žil v zahraničí. Důvodem je únava ze zločinnosti, špatného počasí a vysokých nákladů na život, uvedl v pondělí průzkum společnosti Lloyds Banking Group, o němž informovala agentura Reuters.

Británie, která čelí nejhorší ekonomické krizi za téměř století, se potýká s dilematem, jak si zachovat pověst bezpečného útočiště pro mezinárodní boháče v době zvyšování daní a škrtů ve veřejných výdajích.

Průzkum společnosti Lloyds Banking Group ukázal, že 19 procent bohatých Britů pomýšlí na přesun do zemí eurozóny, jako je Francie nebo Španělsko, anebo ještě dál do USA, Austrálie, na Nový Zéland či do Kanady.

"Je jasné, že podstatná a rostoucí menšina vidí příležitosti a lepší kvalitu života v zahraničí," uvedl Nicolas Boys Smith, který na průzkum dohlížel. "Náš průzkum naznačuje, že počet bohatých lidí opouštějících Velkou Británii se v příštích dvou letech zvýší," dodal.

Londýňané 25 až 34 let

"Sílí tu skupina lidí, kterou znepokojuje infrastruktura, zločinnost, asociální chování, daně či byrokracie, a která věří, že v zahraničí jsou lepší příležitosti," řekl Boys Smith agentuře Reuters. "Zajímavé je, že jednu z největších částí lidí pomýšlejících na odchod tvoří bohatí lidé žijící v Londýně a z věkové skupiny 25 až 34 let," upřesnil.

Zhruba půl milionu lidí v šedesátimilionové Británii má více než čtvrt milionu liber v úsporách nebo investicích, do nichž se nepočítají nemovitosti.