Dva dny poté, co vláda představila balíček úsporných opatření, připustil ministr financí Miroslav Kalousek, že samotná sada škrtů a vyšších daní by mohla ekonomiku spíš utlumit než zachránit. Do měsíce proto kabinet Petra Nečase předloží balíček číslo dvě, tentokrát zaměřený na prorůstová opatření.

"Mohou částečně pomoci nastartovat například export do jiných částí světa," naznačil Miroslav Kalousek v rozhovoru pro HN. Konkrétnější být nechtěl, plán prý teprve vzniká.

Premiér na dotazy HN upřesnil, že balík má mít pět pilířů: "Efektivnější čerpání EU fondů, snížení administrativní zátěže pro podnikání, podpora exportu, podpora inovací, mobilizace státních aktiv."

Poslední bod se týká především Lesů ČR. Firma, která spravuje státní lesy, sice vydělává několik miliard ročně, ale vláda se k nim nedostane - státní podnik nemůže vyplácet dividendu. To se však má změnit. Kalkulace ministerstva financí už počítají s tím, že podnik bude od roku 2013 posílat do rozpočtu čtyři miliardy korun ročně. A ty půjde použít třeba na dotace pro podnikatele, kteří se věnují biomedicíně nebo nanotechnologiím.

Zateplování na splátky

Hlavně menším stavebním firmám by pak měl pomoct ještě jeden plán: investice do zateplování a energetických úspor na splátky. V kostce jde o to, že instituce by zateplily své budovy a firmám by náklady splácely několik let z úspor, jichž by dosáhly právě díky zateplování. Jde o takzvanou metodiku EPC. Ministerstvo financí už připravuje materiál, podle nějž by se úředníci krajů, měst či ministerstev měli řídit, hotový má být do června. Výhodou je, že stát nemusí pak mít peníze v hotovosti a zároveň podpoří ekonomiku.

"Investice jsou jedno z mála prorůstových opatření, které vláda může v dané situaci použít," dodal pro HN analytik Unicredit Bank Pavel Sobíšek.

Jeho kolega David Marek z Patria Finance pak doplnil: "Vláda by především měla zpřehlednit daňový systém, zjednodušit daňová přiznání. To by bylo nejdůležitější. Opatření jako podpora exportu nebo aktivní politika zaměstnanosti, které budou politici říkat, jsou jen drobnosti, jež zásadní roli nesehrají."

Rychlý růst důchodů už nebude

Ministr financí také naznačil, že vládní škrty budou mít zřejmě delší než tříletou životnost, jak dosud koaliční politici tvrdili.

"Jsem hluboce přesvědčen o tom, že se nebudeme moci vrátit k původnímu valorizačnímu schématu, kdy se důchody zvyšovaly o celou inflaci a jednu třetinu nárůstu reálných mezd. A jsem přesvědčen, že se k tomu už nevrátí žádná vláda," řekl Kalousek. Stejně přitom mluvil o plánovaném zvýšení obou sazeb DPH - ani ty podle ministra už neklesnou.

Úsporná opatření zavedla Nečasova vláda prý úmyslně jen na tři roky, aby příští premiér měl možnost jít vlastní cestou. "My ponecháme to, co nebude v rozporu s volebním programem sociální demokracie," řekl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. To by znamenalo vyšší daně pro lidi s příjmy nad 100 tisíc korun měsíčně, vyšší daně z prodeje nemovitostí, zrušené stropy na zdravotní pojištění či větší omezení živnostenských výdajových paušálů.

Optimistou tak zůstává jen Petr Nečas. "Nemyslím si, že s dočasných opatření budou trvalá," řekl na dotaz HN premiér.Vládní balík na pomoc byznysu

Zateplování na splátky

Ministerstvo financí chystá manuál pro úřady, jak investovat do zateplování pomocí metodiky EPC - náklady se pak firmám postupně splácí z toho, co se díky zateplení ušetří na provozu.

Miliardy z lesů

Vláda počítá s tím, že ročně do rozpočtu dostane čtyři miliardy ze zisků státního podniku Lesy ČR. Peníze by se použily třeba na podporu inovativního průmyslu.

Více exportu

Kabinet chce pomoct českým firmám pronikat na perspektivní rozvojové trhy, třeba do Vietnamu, Indie nebo Mexika.

Související