To, že je Nicolas Sarkozy tak trochu Napoleon, je staré přirovnání. Kdekdo jej ke slavné postavě porevoluční Francie přirovnává pro jeho autokratické vystupování, vládu pevné ruky a v neposlední řadě pro jeho malý vzrůst. Ve Francii dokonce vychází komiks "Sarko první", který pomocí analogie ke zmíněnému císaři glosuje Sarkozyho politiku.

Pár týdnů před volbami to vypadá, že se Sarkozy rozhodl tohle přirovnání obrátit ve svůj prospěch. "La France forte" - silná Francie - zní ústřední heslo jeho kampaně. Sarkozy v něm odkazuje na fakt, že v době krize eura "Francii chránil" a upevňoval díky paktu s Angelou Merkelovou ústřední roli své země v Evropě. Silné postavení Francie ve světě je neutuchající touhou Francouzů už od Napoleonových časů. Avšak již dlouhou dobu se z oné touhy stává frustrace: a to jak kvůli globalizaci a s ní posilující roli USA, tak kvůli neschopnosti Francie podporovat u svých občanů mezinárodní povědomí.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.