Zákazníci v Česku platí distribučním firmám vysoké poplatky za služby spojené s distribucí elektřiny a plynu. Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková firmy přitom podezírá, že ceny za dodávky energií uměle nadsazují. A chce jejich počínání prověřit.

Vitáskové se nelíbí, že distributoři, jejichž ceny podléhají regulaci, nakupují nekontrolovaně služby od spřízněných firem patřících do téže skupiny. Náklady na servis, údržbu či obnovu sítí si pak promítají do ceny. Úřad ale nemá jistotu, že nejsou subdodávky předražené. "Začínáme to důsledně kontrolovat," říká jeho šéfka, podle níž se v neprůhledných zakázkách mezi spřízněnými firmami protočí na trhu elektřiny a plynu v Česku až 14 miliard korun ročně. Nezávislá poradenská společnost ENA (pracuje pro Sdružení velkých spotřebitelů energie) provedla detailní analýzu cen za distribuci energií v několika evropských státech za několik let. A došla k závěru, že tyto platby zatěžují Čechy víc než zákazníky v jiných zemích.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?