ČÍNA

Světová banka mírně snížila výhled ekonomického růstu Číny pro letošní rok na 8,2 procenta z dosavadní předpovědi 8,4 procenta. Ve své zprávě instituce předpověděla, že druhá největší ekonomika světa přejde od přehřívání předminulého roku k "hladkému přistání", doporučila nicméně Pekingu, aby si připravil nová opatření na podporu růstu. Světová banka konstatovala, že k loňskému zpomalení růstu hrubého domácího produktu na 9,2 procenta z předloňské úrovně 10,4 procenta přispěly vedle vládních omezení úvěrů a investic i ekonomické potíže v USA a Evropě.

ELEKTRONIKA

Japonský výrobce elektroniky Sony potvrdil, že chce v letošním fiskálním roce snížit počet zaměstnanců o zhruba 10 000, což představuje asi šest procent celkové pracovní síly společnosti. Firma rovněž představila nový plán na oživení. Cílem kroků má být snížení nákladů a návrat k ziskovosti. Firma se potýká s problémy hlavně kvůli ztrátové výrobě televizorů a silné konkurenci na trhu se spotřební elektronikou. V úterý Sony více než zdvojnásobila odhad ztráty za loňský fiskální rok do konce března 2012 na 520 miliard jenů (121,1 miliardy Kč).

AUTA

Italský výrobce sportovních vozů Lamborghini připravuje třetí modelovou řadu, kterou by měly tvořit terénní automobily. Informoval o tom německý list Handelsblatt. Lamborghini je součástí německého automobilového koncernu Volkswagen. Nová modelová řada má přispět k obnovení ziskovosti společnosti Lamborghini.

KOMODITY

Propad cen zemního plynu v USA se nezastavil ani na dvou dolarech za milion britských termálních jednotek (mmBtu) a ve středu cena suroviny poprvé po více než deseti letech na komoditní burze Nymex uzavřela na 1,98 USD/mmBtu. Cena před krizí byla třikrát vyšší než teď. K propadu ceny plynu pod psychologicky důležitou hranici dvou dolarů podle expertů přispěla teplejší zima v Severní Americe, hlavně ale rostou zásoby.

ROPA

Největším odběratelem íránské ropy je Indie (v 1. čtvrtletí v průměru 433 000 barelů denně), která předběhla Čínu (256 000 barelů denně). Podle konzultační firmy Petrologistics Indie prudce zvýšila nákup, než začne platit embargo na íránskou ropu, Čína je nespokojená s cenou a k nákupům se staví rezervovaně.

Související