V noci na dnešek SELČ se otevřelo startovací okno pro vypuštění severokorejské rakety se satelitem do vesmíru. Vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám je však vysoce nepravděpodobné, že by raketa dnes odstartovala. Uvedla to japonská agentura Kjódó s odvoláním na nejmenovaný vládní zdroj.

"Počasí je špatné, navíc teď už vypršel čas, který byl k vyslání rakety pro dnešní den stanoven," řekl zmíněný zdroj.

Japonsko je nicméně stavu nejvyšší pohotovosti a doufá, že severokorejský režim na poslední chvíli start své balistické rakety odvolá. Prohlásil to ve čtvrtek v Tokiu předseda japonské vlády Jošihiko Noda.

Raketa Unha-3 má odstartovat ze základny na severozápadě KLDR. Její první stupeň má dopadnout do Žlutého moře západně od Korejského poloostrova, druhý stupeň pak východně od Filipín.

V případě krizové situace, kdy by hrozilo nebezpečí dopadu rakety nebo jejích zbytků na území Japonska nebo Jižní Koreje, jsou oba státy připraveny aparát sestřelit.

Japonská armáda v centru Tokia umístila baterii protiraket země-vzduch Patriot, která má chránit metropoli. Další baterie je přichystána na ostrově Okinawa. Ve Východočínském moři hlídkují japonské křižníky s protiraketovým systémem Aegis.

Ostrov Išigaki ležící jižně od Okinawy se nachází přesně pod předpokládanou trajektorií severokorejské rakety. Místní úřady vyzvaly obyvatele, aby bezprostředně po startu rakety nevycházeli z domů kvůli možnému pádu úlomků. Sportovní akce byly zrušeny či odloženy.

Filipíny odklánějí leteckou dopravu

Filipínské úřady nařídily leteckým společnostem, aby se vyhnuly koridoru souběžnému s drahou korejské rakety. Doporučení se týká asi dvaceti leteckých společností, které trasy nad Filipínami využívají.

Moře, kam mají podle předpokladů dopadnout zbytky druhého stupně rakety, mají všechny lodě opustit. Prostor ve čtvrtek začala střežit filipínská pobřežní hlídka.

Pchjongjang oznámil, že aparát odstartuje mezi 12. a 17. dubnem, a to v intervalu mezi sedmou hodinou ranní a dvanáctou hodinou polední místního času. Právě v této době musí raketa odstartovat, aby mohla splnit svou "civilní" misi na oběžné dráze.

Japonská vláda zřídila krizový štáb, který má vývoj v KLDR sledovat. Experti byli soustředěni do zvláštního kabinetu předsedy vlády, aby shromažďovali a analyzovali data o chystaném startu.