Odsouzenec, jehož "rodina" koncem 60. let minulého století povraždila v Los Angeles devět lidí včetně herečky Sharon Tateové, si odpykává trest doživotí a podle poroty nejeví známky nápravy. Manson a jeho "žáci" několikrát požádali o podmínečné propuštění, ale to jim bylo vždy zamítnuto.

Dnes sedmasedmdesátiletý Manson před víc než 40 lety nařídil svým žákům, aby v Los Angeles náhodně zabíjeli obyvatele bělošské luxusní čtvrti v naději, že rozpoutají rasovou válku. Tateová, manželka režiséra Romana Polanského, jíž tehdy bylo 26 let a byla v osmém měsíci těhotenství, byla ubodána k smrti. Svou vražedkyni prosila, aby ušetřila aspoň její dítě.

Podle verdiktu neprokázal Manson během věznění žádnou známku snahy o nápravu. "Pokud jde o faktory podporující jeho žádost, neshledala porota žádné," shrnul jednání člen poroty John Peck.

Podle agentury AP je pravděpodobné, že k žádné další žádosti o podmíněné propuštění Manson už šanci mít nebude. Zákon mu to umožňuje až po 15 letech, kdy by už odsouzenému bylo 92 let. "V jeho věku je mu to už jedno," tvrdí advokát Patrick Sequeira. "Kdyby se dostal ven, nebude se orientovat. S vězeňským prostředím už se sžil."

Zachránila ho změna zákona

Neznamená to, že by Manson ve věznici Corcoran žil samotářsky. I 40 let po svých zločinech je stále předmětem veřejného zájmu. Žádosti o návštěvy stále přicházejí, pošty dostává jako žádný jiný vězeň. Mezi častými návštěvníky jsou například studenti středních škol, kteří o jeho kauze píší školní projekty.

Během soudního procesu byl Manson obžalobou představen jako ďábelský iniciátor brutálních vražd, k nimž dokázal přinutit malou skupinu svých stoupenců. Spolu se třemi členkami své "rodiny" byl odsouzen k smrti. Jejich život zachránila novela kalifornského trestního zákoníku, která v roce 1972 nakrátko trest smrti zrušila.

Susan Atkinsonová, jedna z odsouzených, ve vězení zemřela, další dvě, Leslie Van Houtenová a Patricia Krenwinkelová, jsou stále za mřížemi.

Související