Snaha měřit úspěch a vývoj je neoddělitelnou součástí lidské povahy. Není divu, že v dobách ekonomických těžkostí sílí hlasy, které chtějí měřit rozvoj jednotlivých zemí jinak než klasickým HDP, který příliš neroste. Například pomocí štěstí. OSN nedávno zveřejnila Světovou zprávu o štěstí vypracovanou ekonomy pod vedením Jeffreyho Sachse a vážně se tím zabývají i ve Francii a v USA.

Samozřejmě, HDP jako součet hodnoty vyrobeného zboží a služeb není ideálním měřítkem rozvoje společnosti. Nehledě na to, že se do něj často nezapočítávají například neplacené práce v domácnosti a naopak se neodečítá třeba znečištění životního prostředí. HDP se ale dobře měří. Štěstí je naproti tomu subjektivní, těžko měřitelnou záležitostí. Každého dělá šťastným něco jiného - něco potěší průměrného člověka, něco jiného, masochistu. Pokusy vycházet z měření štěstí a pokoušet se zvyšovat jeho úroveň, stejně jako se politici pokoušejí stimulovat ekonomiku, mohou navíc vést k podivným výsledkům.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.