Dohoda proti padělatelství (ACTA) v českém právním řádu nic nemění. Alespoň takový je závěr materiálu Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), který připravilo ve spolupráci s ostatními ministerstvy. Tyto závěry v úterý představil ministr Martin Kuby na schůzce se zástupci příznivců a odpůrců, který slíbil uspořádat v půli února v televizní debatě v České televizi.

Pirátská strana, která je jedním z nejhlasitějších odpůrců dohody ACTA v Česku však trvá na tom, aby smlouvu přezkoumal Ústavní soud. To podle svých slov podpoří i ministr Kuba. Nejdříve si ale počká, až se k dohodě vyjádří Evropský soudní dvůr.

,,Budeme parlamentu a vládě navrhovat, aby tato smlouva byla předložena Ústavnímu soudu, aby vše bylo čisté" řekl Kuba na tiskové konferenci.

Kulatého stolu se s ministrem průmyslu a obchodu zúčastnili ředitel seznamu Michal Feix, místopředseda představenstva ICT Unie Zdeněk Pilz, šéfredaktor internetového serveru Lupa.cz Patrik Zandl, člen České pirátské strany Jakub Michálek a právní expert Jiří Čermák z Baker McKenzie.

Žádná jiná mezinárodní obchodní smlouva za poslední měsíce nevyvolala takový zájem veřejnosti jako dohoda(ACTA). Česká vláda se podpisem připojila k této dohodě, ovšem kvůli následným protestům ratifikační proces pozastavila s tím, že chce analýzu jejích dopadů.

,,Bylo chybou, jak jsme vše kolem dohody ACTA

Nejnovější ministerský materiál srovnal dohodu ACTA s českými právními předpisy článek po článku. A konstatuje v podstatě to , co již tvrdilo MPO předtím. Všechna opatření z dohody již podle MPO dávno součástí českých a evropských předpisů.

Česká republika se k mezinárodní dohodě ACTA připojila s dalšími 21 zeměmi EU. Platit by začala po parlamentní ratifikaci. Má vytvořit pravidla pro posílení práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků. Zatímco například čeští zástupci hudebního průmyslu její existenci uvítali, odpůrci se obávají omezení svobody.

Podivně svolaný kulatý stůl

Právě debata a vyložení argumentů obou stran měla rozebrat sporné body dohody ACTA. "Rád bych, aby tato debata proběhla, protože si myslím, že ty věcné argumenty nepadají na ulicích. To už je vždy nějaký sociální rozměr, který si ten problém s sebou nese," uvedl Kuba v únoru.

Způsob svolání kulatého stolu však podle Pirátské strany vyvolává pochybnosti. Ministerstvo ho totiž svolalo minulý pátek, tedy na poslední chvíli před prodlouženým velikonočním víkendem. Navíc jednání je veřejnosti nepřístupné a zúčastnit se ho může jediný zástupce pozvané strany.

"Jde o uzavřenou schůzku, kterou ale ministr prezentoval jako kulatý stůl pro všechny zúčastněné strany. Ve skutečnosti organizaci události provází neprofesionální chování ze strany ministerstva. Ačkoliv Piráti pozvánku pro jednu osobu obdrželi, nebyli pozváni všichni relevantní kritici ACTA, kteří by u projednávání dokumentu tohoto typu zastoupeni být měli," uvedl Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátů.

Piráti dlouhodobě vyzývají vládu, aby dohodu přezkoumal Ústavní soud. "Ministerstvo průmyslu a obchodu není kompetentním orgánem k posouzení souladu ACTA s lidskými právy," prohlásil Jakub Michálek, který se dnešní schůzky účastní.

Čeká se na slovo EU

Státy, které dosud s podpisem váhaly, mají čas dohodu podepsat do 31. března 2012. Pokud ji pak následně alespoň 6 států ratifikuje, smlouva vstoupí v platnost.

Evropská komise v únoru prohlásila, že dohodu ACTA pošle Soudnímu dvoru EU, aby posoudil, zda odpovídá základním právům EU. O pár dní později i předseda Obchodní komise Evropského parlamentu (INTA) oznámil, že stejně tak učiní i parlament. Konečný verdikt o přijetí či nepřijetí kontroverzního dokumentu tak europoslanci vynesou již v červnu.