ft

 

 

Koncertní sál Harpa v Reykjavíku je dobrou ukázkou toho, jak na sebe vlivní islandští finančníci nahlíželi před pádem jejich impéria. Jde o extravagantní stavbu z oceli a skla, která má více sedaček než Royal Opera House v Londýně. Vypadá jako futuristický úl, zcela se vymykající šedivé městské zástavbě.

S návrhem stavby přišel Bjorgolfur Gudmundsson, jeden z "islandských oligarchů", který využil levných úvěrů po výrazné deregulaci na začátku minulé dekády. V roce 2007 se rozhodl postavit kulturní budovu, aby poukázal na nově nabyté bohatství své země. Ale když další rok udeřila finanční krize a banky zkolabovaly, musel po zkrachovalém Gudmundssonovi převzít projekt stát.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.