Průmyslová výroba v únoru meziročně zrychlila růst na 4,7 procenta po lednovém revidovaném zvýšení o 3,1 procenta. K růstu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel.

V porovnání s předchozím měsícem byla produkce po očištění od sezonních vlivů nižší o 0,1 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 10,5 procenta, uvedl Český statistický úřad.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů český průmysl proti loňskému únoru vzrostl o 0,3 procenta. Letošní únor měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den více.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

K meziročnímu růstu nejvíce přispěla automobilová výroba, a to o 15,4 procenta. Výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla vzrostly o 7,8 procenta a výroba elektrických zařízení o 12 procent.

„Průmysl se může pochlubit silnými výsledky, které však nejsou plošné, ale jsou spojeny především s auty a výrobou elektrotechniky na export," komentuje statistiky analytik ČSOB Petr Dufek.

„Výsledky zároveň zapadají do našeho spíše optimistického scénáře, který počítá s tím, že průmysl letos poroste, byť nijak závratným tempem. Situace podnikové sféry se navíc zdá být relativně solidní," přidává se ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Stavebnictví kvůli mrazům na dně

Stavební výroba v Česku v únoru zrychlila meziroční pokles na 16 procent, což je největší propad za skoro dva roky. Výstavbu omezilo hlavně mrazivé počasí. Podle statistiků se v únoru snížil počet vydaných stavebních povolení a ubylo také zahájených a dokončených bytů.

„Slabá byla i tentokrát výstavba nových bytů, kterých se začalo stavět o téměř 12 % méně než loni. Bytová výstavba si tak stále hledá své dno a vzhledem k slabým vyhlídkám ekonomiky jí to bude ještě chvíli trvat," doplňuje Dufek.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se tuzemská únorová stavební produkce snížila o 17,2 procenta. Očištěná od sezonních vlivů byla oproti lednu nižší o 2,4 procenta. „Propad stavební produkce zčásti ovlivnily extrémně nízké teploty, které dočasně zastavily práce na některých stavbách," uvedli statistici.

V pozemním stavitelství stavební výroba v únoru meziročně klesla o 11,3 procenta, produkce inženýrského stavitelství se snížila o 30,2 procenta.

Počet vydaných stavebních povolení se meziročně snížil o 4,9 procenta na 6774. Orientační hodnota těchto staveb klesla meziročně skoro o polovinu na 21 miliard korun, což je ale částečně dáno vysokou srovnávací základnou z února 2011.