Ve věku 88 let zemřel britský průkopník kytarových zesilovačů Jim Marshall. Jeho přístroje pomáhaly utvářet zvuk moderního rocku a používaly je největší osobnosti kytarové scény. Marshall trpěl rakovinou a utrpěl několik mrtvic, uvedl jeho syn Terry.

Jim Marshall začínal jako bubeník a později založil obchod s hudebními nástroji. V roce 1960 ho Pete Townshend, později kytarista The Who, vybídl, aby prodával i kytary, bicí a zesilovače.

Marshall si najal technika, který mu pomáhal s vývojem zesilovače. Prvních pět prototypů odmítl. Zvuk šestého se mu ale zamlouval a první den prodeje na něj dostal 23 objednávek.

Prodával je pak od roku 1962 prostřednictvím své firmy Marshall Amplification. Zaměřoval se na finančně dostupné přístroje namísto drahých zesilovačů dovážených z Ameriky.

Marshall je rocková ikona

Jeho zesilovače začaly používat největší hvězdy rockové kytary od Jimiho Hendrixe, Townshenda, Jimmyho Page, Erika Claptona po Ritchieho Blackmorea. Od té doby patří kytarista před zesilovačem se známým Marshallovým logem k nejznámějším obrazům rockové hudby.

Jim Marshall si vysloužil přezdívku Lord of Loud nebo Father of Loud (Pán nebo otec hluku). Je považován za jednoho ze čtyř zakladatelů rockového vybavení spolu s průkopníky rockové kytary Leo Fenderem a Les Paulem stejně jako s vynálezcem snímače Sethem Loverem.

Dal miliony na charitu

"Zpráva o smrti Jima Marshalla je hluboce zarmucující," napsal na Twitteru bývalý kytarista Guns N' Roses Slash. "Rock-and-roll už bez něj nikdy nebude jako dřív. Ale jeho zesilovače budou žít navždy!".

Marshall dostal Řád britského impéria za zásluhy o hudební průmysl a za to, že věnoval miliony charitativním organizacím.