Zaměstnanci loni využívali pracovní dobu k řešení svých záležitostí o něco méně než v roce 2010.

V průměru zaměstnanec strávil 51 minut denně mimopracovními aktivitami.

"Během jednoho roku se firmám podařilo stáhnout čas strávený u počítače mimopracovními aktivitami o tři minuty," říká Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion, která průzkum provádí a zabývá se vývojem softwaru na sledování zaměstnanců.

Kolik minut ...

88 minut

tolik času stráví zaměstnanci v pátek na internetu soukromými aktivitami 

51 minut

stráví v průměru zaměstnanci denně mimopracovními aktivitami

32,5 minuty

nejvíce práce na počítači uděláme mezi 11.00 a 12.00

13 minut

z práce odkrojí mimopracovní činnost na internetu mezi 13.00 a 14.00

"Od roku 2009 průměrný čas, který zaměstnanec věnuje na počítači soukromým aktivitám, poklesl o více než 43 %," dodal Hnízdil.

Vítězové roku: sociální sítě, on-line nakupování a Skype

Zatímco na svém e-mailu tráví zaměstnanci čím dál míň času, roste doba strávená na sociálních sítích, tedy zejména Facebooku.

"Zatímco v roce 2010 průměrně zaměstnanec strávil na sociálních sítích osm minut denně, o rok později to bylo již přes deset minut. Ve stejném období se zkrátila doba vyřizování soukromých věcí prostřednictvím e-mailu ze čtrnácti minut na dvanáct," uvedl Hnízdil.

Vedle rostoucí popularity Facebooku a dalších sociálních sítí jde nahoru i on-line nakupování a nástroje instant messagingu, jako je například Skype. V mnoha firmách je však Skype už součástí běžné pracovní komunikace a je tedy těžké posoudit, zda je Skype používán k soukromým účelům.

Soumrak stahovačů

Naopak jednoznačným "propadákem roku" na žebříčku mimopracovních aktivit zaměstnanců se v roce 2011 stala kategorie stahování multimédií, v níž došlo k propadu bezmála na polovinu, na asi čtyři minuty. Martin Hnízdil upozorňuje i na klesající podíl hraní her na PC, jež s tím souvisí.AP srovnani TZ min

Čtyři z pěti firem chtějí monitorovat zaměstnance

Aktuálně platí, že čtyři z pěti firem mají zájem dozvědět se za pomoci specializovaného softwaru, zda se jejich zaměstnanci na počítači věnují práci, anebo si hrají či vyřizují soukromé věci.

Podle společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz a Prace.cz, budou někteří zaměstnavatelé nadále využívat monitorovací technologie k tomu, aby si udrželi přehled o činnosti svých zaměstnanců.

"Monitoring může posloužit například jako vhodný nástroj pro rozhodování v případě sporů, vždycky by se však k němu mělo přistupovat s rozumem," uvedl Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC.