Bývalý šéf protidrogové centrály Jiří Komorous povede policejní útvar, který má za úkol chránit ústavní činitele. Nyní tam byl náměstkem.

Jednapadesátiletý Komorous je prvním známým jménem, které veřejně zaznělo v souvislosti s dubnovými personálními změnami ve vyšších patrech policie. Její vedení má další změny na manažerských postech oznámit v pondělí.

Komorous, o jehož povýšení informoval jako první server Lidovky.cz, v minulosti čelil kritice za svou předlistopadovou minulost posluchače důstojnické školy někdejší Státní bezpečnosti (StB). Hájil se tím, že na zmíněné škole pouze studoval jazyky.

Předlistopadové kontakty s StB mu před lety vytkl i tehdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a nynější ministr vnitra Jan Kubice.

Kdo je Jiří Komorous

Komorous u policie začínal v roce 1984, do čela policejního orgánu bojujícího proti překupníkům a výrobcům drog se dostal v roce 1993, kdy byl jmenován vedoucím odboru drog tehdejší Ústředny kriminální policie. Po její reorganizaci byla v lednu 1995 zřízena Národní protidrogová centrála a Komorous převzal její vedení. V únoru 2009 však nesmiřitelný bojovník proti drogám policejní řady opustil, v té době patřil k nejznámějším tvářím policejního sboru. Na ministerstvo vnitra ho později přivedl Martin Pecina, který resortu šéfoval v úřednické vládě Jana Fischera. Následně se Komorous vrátil k policii, právě do policejního útvaru, který hlídá ústavní činitele.

O dalších změnách u policie informovaly Lidové noviny, přestože jejich jména mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká nepotvrdila.

Podle listu míří do čela královéhradecké policie Jan Švejdar, který dosud působil v kraji jako náměstek ředitele a byl už dříve pověřený řízením krajské policie. Šéfem letecké služby pak bude Tomáš Hytych, dosavadní náměstek ředitele cizinecké policie.

Místo ředitele ochranné služby, kam jde Jiří Komorous, bylo neobsazené od té doby, co od policie koncem loňského listopadu odešel tehdejší šéf útvaru František Snopek.

Vedle minulosti spojené s StB byl Komorous kritizován například i kvůli svému působení v uskupení Ordo Lumen Templi založeném zpěvákem Danielem Landou, které provázela nařčení z extremismu.

Personálních změn má být u policie ještě více. V minulých týdnech se vybíralo i ze zájemců o posty šéfů Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování a krajského policejního ředitelství v Ústeckém kraji.