Čínské úřady zasáhly proti internetové komunitě - zatkly šest lidí a dočasně zavřely 16 webových portálů. Ty údajně produkují a propagují fámy.

Zákrok by mohl souviset s nedávným překvapivým odvoláním čínského politika Po Si-laje z vlivného stranického postu, což vyvolalo vlnu spekulací šířených po internetu, informovala agentura AFP.

Dva hlavní čínské mikroblogové portály Sina Weibo a Tencent QQ, z nichž každý má asi 300 milionů uživatelů, znemožnily lidem ode dneška do 3. dubna ráno psát komentáře a další texty.

Podle agentury AP mikroblogy dočasné opatření oficiálně zdůvodnily potřebou zabránit šíření "fám a nelegálních informací". Na síti Tencent se objevilo oznámení, že se prostřednictvím mikroblogů šíří zprávy, které "mají vážné společenské dopady a obsahují rozsáhlé množství škodlivých informací... Je nutné přistoupit k čistce".

"Dohady a lži podávané na internetu za fakta zkreslují skutečnost, vyvolávají neklid a zmatek v lidských myslích a ohrožují celistvost společnosti," vysvětlil v sobotu místní státní tisk.

O odvolání čínského politika se spekulovalo na webu

Odvolání Po Si-laje z funkce stranického šéfa v Čchung-čchingu, k němuž se úřady nijak nevyjádřily, se v polovině března stalo středem zájmu uživatelů internetu v Číně.

Podle některých nepodložených zpráv byl Po zapleten do pokusu o státní převrat. Jiné zdroje tvrdily, že se snažil utajit, že jsou jeho rodinní příslušníci vyšetřováni kvůli korupci.

Některé komentáře označily odvolání Po Si-laje, který aspiroval na místo v nejužším stranickém vedení, za "největší drama, které postihlo Komunistickou stranu Číny za poslední řadu let" a které odhalilo hluboké spory ve straně, jež se obecně snaží udržovat zdání pevné jednoty.

Používání internetu je v Číně, kde komunistický režim tvrdě omezuje svobodu projevu v médiích a ve společnosti, velmi oblíbené.

Peking s obavami sledoval loňské společenské změny v arabském světě, v nichž hrály významnou roli právě internetové sítě, které sloužily k rychlé a anonymní mobilizaci prodemokratických sil a ke koordinaci protivládních protestů.

Oficiální agentura Nová Čína v sobotu sdělila, že čínská policie od poloviny února v rámci kampaně proti pašování zbraní, drog a další trestné činnosti na internetu zadržela 1 065 podezřelých a nechala smazat více než 208 000 "škodlivých" elektronických zpráv. Režim již delší dobu tvrdě cenzuruje také sítě Twitter, Facebook a Youtube.