Vlivný podnikatel s významným politikem spolu v telefonních hovorech domlouvají, kdo bude šéfem největší české pojišťovny nebo jak zamést nepříjemné kauzy pod koberec. Podezřelé? Nikoliv, vzkázal veřejnosti a své straně jeden z aktérů zveřejněných záznamů, bývalý pražský primátor Pavel Bém. Na druhé straně telefonní linky byl přitom Roman Janoušek, o kterém Bém dosud tvrdil, že je to jen kamarád na golf.

"Pan Janoušek byl určitě mimořádně komunikačně zdatný, ale jeho skutečné rozhodovací možnosti a schopnosti nebyly žádné. Jestli ,lobboval' a snažil se ovlivňovat, to asi nejspíše v některých případech ano. Ale je to úplně stejné, jako když se kdekoliv projednává a schvaluje nějaký projekt nebo v parlamentu zákon. Vždy se objeví lobbisté, kteří se snaží druhé ovlivňovat. Lobbing je prostě normální jev," bagatelizoval Bém v exkluzivním prohlášení pro HN Janouškovu roli.

Jinými slovy, všechny ty "přivřené oči", "tohle za tebe vyřeším já" nebo "koupím mu hodinky" byly podle Béma v pořádku. Jeho mateřská strana si to ale nemyslí. Občanští demokraté se snaží kauzu vyřešit co nejrychleji.

Podezření z manipulace zakázek v hlavním městě jí sebralo voliče už před dvěma lety a může se to odrazit i v nadcházejících krajských volbách, byť se Praze vyhnou. I proto dnes premiér Peter Nečas varuje, že obsah zveřejněných nahrávek nelze jen tak přehlížet a je třeba jednat rychle. A to nejen proto, že Bém svým chováním mohl zneužít svoji pravomoc, jak upozorňuje například právník Daniel Weinhold, který pomáhal sepsat zákon o veřejných zakázkách.

"Lobbisté mohou téměř cokoliv. Problém je spíš v tom, kdo je na druhé straně linky a jak reaguje. Je to o politikovi, který by měl lobbistovi říct, že přece existuje něco jako zákon nebo jasně daná kritéria zakázky. Pokud to neudělá a spíše lobbistu poslouchá, pak porušuje zákon," říká Weinhold.

Bém si však dopad odposlechové aféry nepřipouští a v textu sepsaném pro HN obhajuje i další pasáže zveřejněných nahrávek. "Připisovat Janouškovi omnipotentní, 'magickou moc' lorda Voldemorta je opravdu nejenom absurdní, ale také směšné," uzavřel Bém svoji obhajobu. Nejprve ze své služební cesty v Gruzii vzkázal, že nehodlá "utíkat jako uličník s absurdním přiznáním na čele k něčemu, co neudělal". Vpodvečer nicméně oznámil, že požádá o pozastavení svého členství na půl roku. "Předpokládám, že do té doby dojde k řádnému vyšetření celé události a já dostanu šanci svoje jméno očistit," vzkázal Bém z Tbilisi.

Nečas ale Béma vyzval i k tomu, aby se vzdal poslaneckého mandátu. A nemusí jít o jediného politika, který kvůli Janouškovi předčasně ukončí svoji kariéru. Nervózní jsou podle zjištění HN i další pražští politici, kteří se teď snaží zjistit, zda ve zveřejněných odposleších nefiguruje i jejich jméno.

FOTO: ČTK

 

Budu bojovat do posledního dechu. Koneckonců, na to jsem byl vždycky zvyklý. Ať už na Everestu nebo v české politice.
PAVEL BÉM
bývalý primátor Prahy, poslanec ODS

Související