Vždy jsem dbal, abych svým klientům radil to, co jsem pro ně považoval za správné, byť to znamenalo méně peněz pro firmu. Takový pohled na věc je ale v Goldman Sachs stále více nepopulární. Tak vysvětloval minulý týden ve sloupku v americkém deníku New York Times manažer Greg Smith svůj odchod z největší světové investiční banky Goldman Sachs.

Pro finanční ústav, který se před dvěma lety dobrovolným zaplacením půlmiliardové pokuty "vykoupil" z podezření ze spoluzavinění hypoteční a posléze finanční krize ve Spojených státech, je to další velká rána na už tak pošramocené pověsti.

Smithova slova o stavění zájmů finančního ústavu nad prospěch klientů znovu otevírají otázku, nakolik jsou pro investiční bankéře a makléře klienti pouhými "hejly", na jejichž investicích vydělávají horentní částky. Netýká se to přitom "pouze" bank. Z investování výhodnějšího pro vlastní konta než pro účty klientů jsou podezřívány například i některé hedgeové fondy.

Gordon Gekko ve službách FBI

Rostoucí nespokojenost lidí s nenasytností některých bankéřů, kteří neváhají obětovat pro zisk mateřské finanční instituce ani peníze svých klientů, vyprovokovala k nezvyklé akci dokonce i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Na konci letošního února nasadil do televize videoklipy, v nichž vystupuje herec Michael Douglas, proslulý rolí prohnilého finančníka Gordona Gekka z populárního finančního thrilleru Wall Street.

Zatímco ve filmu Gekko chamtivost finančníků vychvaluje a tvrdí, že je vlastně pro zbytek společnosti prospěšná, nyní před ní varuje. "Ten film byla pouhá fikce, ale problém je reálný," říká Douglas alias Gekko. "Chamtivost je špatná," dodává.

Videoklip má být součástí tažení FBI proti insider tradingu a dalším nekalostem v podnikání finančních institucí. Jejich vliv na celosvětovou ekonomiku je totiž v současnosti natolik velký, že excesy bankéřů mohou ohrozit miliony lidí po celém světě.

Potvrdila to ostatně právě finanční krize, která propukla ve Spojených státech v roce 2007. Na ní díky spekulacím vydělalo několik institucí a jednotlivců, mnohamiliardové ztráty ovšem platily často celé státy.

VIDEO: Nová zbraň FBI proti finančním podvodům. Slavný filmový zloduch Gordon Gekko z filmů Wall Street

Nová zbraň FBI proti finančním podvodům. Slavný filmový zloduch Gordon Gekko z filmů Wall Street


Více se o tématu dočtete v posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 22. března, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související