Za pobuřující skandál mezinárodních rozměrů dnes kazašská agentura Tengrinews označila incident na Velké ceně ve sportovní střelbě v Kuvajtu.

Při předávání medaile kazašské sportovkyni, doprovázeném státní hymnou, organizátoři omylem pustili do tlampačů píseň z parodického filmu britského komika Sachy Barona Cohena Borat. Film v Kazachstánu považují za brutální útok na kazašskou národní hrdost.

Satirický snímek z roku 2006 vyobrazil Kazachstán jako zaostalou, nedemokratickou zemi plnou středověkých přežitků, v níž je oblíbeným místním nápojem fermentovaná koňská moč, kde letadla řídí jednoocí piloti a homosexuálové musejí nosit modré klobouky.

Součástí filmu je i fiktivní kazašská hymna, v níž se pěje o "šlechetných kazašských prostitutkách". Právě tímto popěvkem vzdali kuvajtští činovníci hold vítězné kazašské střelkyni.

Na kazašském ministerstvu zahraničí vyvolal incident poprask, uvádí místní tisk. Úřady trvají na oficiální omluvě.

Parodickou "hymnu" organizátoři odehráli celou, shromáždění kazašští sportovci museli ceremoniál protrpět až do konce.

Dopis kazašské delegace s ostrou stížností zůstal bez odpovědi. Ještě před ceremoniálem údajně vedení kazašské výpravy zjišťovalo, zda mají organizátoři státní hymnu k dispozici. Bylo ujištěno, že ano. Později vyšlo najevo, že si popěvek zkopírovali z internetu.

Mluvčí kazašského ministerstva zahraničí z odpovědnosti za incident obvinil Mezinárodní střeleckou federaci. Grand Prix probíhá pod záštitou kuvajtského emíra šajcha Sabaha Ahmada Džábira Sabaha.

Cohenův film Borat se po celém světě stal kasovním trhákem, vydělal 260 milionů dolarů. V řadě muslimských zemí, včetně Kuvajtu, je snímek zakázán. Zájem o Kazachstán se po uvedení filmu ale paradoxně zvýšil, podle tamních cestovních kanceláří počet zájemců o návštěvu této středoasijské země vzrostl pětinásobně.

Související