Slovenská prokuratura zrušila obvinění exministra hospodářství Pavola Ruska z podvodu při prodeji kontrolního podílu státu v bratislavské paroplynové elektrárně (PPC) finanční skupině Penta. Prokuratura souhlasila s Ruskovou námitkou, že prodej kontrolního balíku akcií PPC v roce 2004 nebyl v jeho kompetenci, informovala slovenská média.

Dosluhující ministr vnitra Daniel Lipšic minulý týden oznámil, že Rusko prý způsobil při privatizaci paroplynové elektrárny škodu 42 milionů eur (přes miliardu korun). Rusko reagoval, že o prodeji 90 procent akcií rozhodoval Fond národního majetku (FNM), a nikoliv jeho ministerstvo.

"Protože k realizaci privatizace společnosti Paroplynový cyklus byl oprávněn pouze Fond národního majetku (...), z uvedených skutečností jednoznačně vyplývá, že obviněný se na uzavírání smlouvy o koupi akcií podílet neměl ani nemohl. Tím pádem ani nemohl ovlivnit výšku údajně nevýhodné kupní ceny," citovala média z rozhodnutí prokuratury.

"Pro mě je to zadostiučinění a dobrá zpráva. Prokuratura je dnes určitě výraznější strážce pořádku a zákonnosti než zpolitizovaná policie," reagoval Rusko pro portál Čas.sk.

Podle Gorily vzal Rusko úplatek

Obvinění prý čelil kvůli tomu, že do vlády nepředložil analýzu upozorňující na nevýhodnost transakce. Dříve v tomto týdnu exministr ale tvrdil, že jej vláda zavázala připravit materiál až po podepsání smlouvy o prodeji akcií PPC (nyní PPC Energy Group). Rusko jako ministr přitom vystupoval proti této privatizaci. Státní Slovenské elektrárny tehdy totiž měly uzavřen nevýhodný kontrakt s PPC na odběr elektřiny.

Privatizace PPC je zmiňována také v údajném spisu tajné služby s názvem Gorila. Ten poukázal na podplácení politiků a úředníků Pentou. Podle těchto dokumentů prý Rusko dostal od Penty za privatizaci PPC vysoký úplatek; exministr a bývalý spolumajitel nejsledovanější televize Markíza to popřel.

Ministr vnitra Lipšic nedávno také navrhl zrušit prodej většinového podílu v paroplynové elektrárně Pentě. Tuto iniciativu odůvodnil tím, že privatizace prý byla nezákonná a stát při ní přišel o značné peníze. Penta tvrdila, že při koupi podílu v paroplynové elektrárně předložila nejvýhodnější nabídku a že privatizaci zrušit nelze.