Až tříměsíční zákaz pobytu by mohly obce vyměřit lidem za vybrané opakované přestupky. Sněmovna včera schválila předlohu zákona, podle níž by zákaz pobytu bylo možné uložit například za prostituci, konzumaci alkoholu nebo žebrání v místech, kde to zakazují obecní vyhlášky. Sankce by se podle novely, která míří do Senátu, nesměla vztahovat na místo nebo obvod, v němž má pachatel trvalý pobyt.

"Smyslem návrhu je ochránit občany před pácháním přestupků," uvedla jedna z autorek předlohy, někdejší chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS). Novela by podle ní měla pomoci starostům řešit nepříznivou bezpečnostní situaci v jejich městech.

Opozice předlohu kritizuje, protože je podle ní nepřiměřená. "Existuje vážná pochybnost o souladu novely s ústavním pořádkem," podotkl Jan Chvojka (ČSSD). Připomněl, že takový názor zastává také veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský. Další poslanci namítali, že se pachatelé přestupků přesunou jinam, navíc prý bude dodržování zákazu pobytu těžko kontrolovatelné.

K předloze vznesla připomínky i vláda a poslanci je respektovali. Schválený návrh tak například stanoví, že obec bude moci zákaz pobytu uložit, jen pokud by se jednalo o úmyslný přestupek. Navíc by se takto potrestaní lidé museli dopustit ve stejné obci závažného přestupku i dříve, a to v posledním roce. Sankce se však nemá vztahovat na místo nebo obvod, v němž má pachatel trvalý pobyt.

Lidé, kteří by postih porušili, by se dopustili maření výkonu úředního rozhodnutí. Na druhou stranu by úřady mohly pachateli polovinu trestu zákazu pobytu odpustit.

Předloha vymezuje i dobu nočního klidu, a to od 22 do 6 hodin. Podle dalšího schváleného pozměňovacího návrhu by obce mohly vyhláškou stanovit výjimky, při kterých by se noční klid mohl zkrátit, případně byl neplatil vůbec.


Aktuality z jednání sněmovny najdete na http://zpravy.ihned.cz

Související