Poslanci sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby si na příští úterý pozvali šéfa tajné služby Jiřího Langa.

Budou od něj chtít slyšet, jak je možné, že se k bezpečnostní agentuře ABL, kterou vlastnil šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta, dostaly odposlechy telefonických hovorů mezi bývalým pražským primátorem a nynějším poslancem ODS Pavlem Bémem, tehdejším klíčovým úředníkem magistrátu Peterem Ďuricou a vlivným lobbistou Romanem Janouškem.

"Svolám kvůli tomu na příští týden jednání komise. Budu chtít vysvětlení, jak je možné, že odposlechy unikly a zda je služba zanesla do svých zpráv a jak je možné, že na zjištění nikdo nereagoval," řekl předseda sněmovní komise pro BIS Richard Dolejš (ČSSD).

"V demokratickém právním státě je nepřijatelné jakékoli propojení zpravodajské služby a soukromé bezpečnostní agentury obdobně jako infiltrace této agentury do vládních struktur prostřednictvím politické strany VV," uvedl Dolejš v tiskovém prohlášení.

Nad únikem odposlechů do ABL se pozastavil i jeho kolega z komise pro kontrolu BIS a někdejší ředitel této služby František Bublan (ČSSD).

"Vypadá to, že si to ABL od BIS zkrátka koupila, a to vidím jako docela závažný problém," řekl Bublan s tím, že podezření z úniku citlivých dat může padnout i na mobilní operátory.

Gazdík o vekslácké spodině

Kauza vadí i poslancům z TOP 09 a sdružení Starostové a nezávislí. "Nás znepokojuje pronikání vekslácké spodiny do BIS a spojení těchto lidí s pražskou ODS," řekl jejich šéf Petr Gazdík. "Věříme, že ODS k tomu zaujme stanovisko a přijme příslušná opatření, aby k tomu rozhodně nemohlo docházet," dodal.

Pokud ředitel BIS Jiří Lang přizná, že odposlech unikl z jeho organizace, bude prý komise chtít, aby problém řešil a snažil se zjistit, kdo odposlech vynesl. "Budeme také chtít, ať nějak dokladuje, jaké obranné mechanismy proti takovým únikům na BIS mají, jestli tam vůbec nějaké mají," dodal.

BIS sice odpovědnost za únik odposlechů odmítá, podle zjištění deníku MF Dnes, který na kauzu upozornil jako první, se ovšem agenti v roce 2007 zaměřili právě na telefonáty Janouška, ale i dalších vlivných lobbistů.

Bublan: Topolánek o odposleších musel vědět

Bývalý předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Jan Klas ovšem v České televizi řekl, že o ničem takovém nevěděl. "Jediný, kdo o tom mohl mít informace, byl tehdejší premiér Mirek Topolánek a vláda," řekl Klas.

Jeho slova pak potvrdil i František Bublan.

To, že sněmovna pozvala ředitele tajných služeb k vysvětlení, zda od nich odposlechy unikly, považuje Klas za zbytečné. „Nemají šanci dozvědět se pravdu. Dozví se jen to, co jim chce BIS říct,“ dodal bývalý poslanec, který ve sněmovně skončil před dvěma lety.

Podle MF Dnes získala bezpečnostní agentura ABL odposlechy na podzim 2009 - tedy před jarními sněmovními volbami. Předseda poslaneckého klubu VV Bárta, který v roce 2009 ABL vlastnil, existenci a původ nahrávek nepotvrdil. "Nic o tom nevím," sdělil MfD.

Kauzu prověří inspekce BIS

Mluvčí BIS Jan Šubert ale kategoricky odmítá, že by uvedené odposlechy pocházely z BIS. "Jednoznačně vylučuji, že by soudem povolené odposlechy unikly mimo prostředí služby, tedy i do agentury ABL," řekl Šubert pro server IHNED.cz.

"I přes to všechno je to ale velmi závažné obvinění a ředitel BIS dal pokyn, aby se tím zabývala inspekce BIS," dodal Šubert.

Odposlechy, o kterých MF Dnes informovala, byly údajně pořízeny v prvních sedmi měsících roku 2007. Lze z nich dovodit to, o čem se zatím jen bez důkazů spekulovalo: tedy že lobbista Janoušek je jedním z klíčových lidí, kteří se podílejí na řízení hlavního města, aniž by přímo seděli na magistrátu.

Přitom Pavel Bém, který Prahu vedl v letech 2002 až 2010, až dosud jakékoliv pracovní spojení s Janouškem vyvracel.

"Romana Janouška znám možná deset, možná dvanáct let. Je to sportovec, člověk, se kterým pravidelně hraji tenis. Scházím se s ním jednou za týden, možná za čtrnáct dní. A tím to končí," řekl exprimátor v rozhovoru pro HN v roce 2008, kdy se pokoušel uspět v převzetí kormidla ODS. Tehdy se postavil proti předsedovi občanských demokratů Mirkovi Topolánkovi.

Z nahraných rozhovorů však vyplývá, že Janoušek minimálně spolurozhodoval o vývoji územního plánu metropole.

Bém: Chci úniky vyšetřit

Sám Bém žádá důsledné vyšetření úniku informací od BIS. Obrátil se kvůli tomu na premiéra Petra Nečase (ODS), ministra vnitra Jana Kubiceho, šéfa sněmovní komise pro kontrolu služeb Richarda Dolejše (ČSSD) a ředitele BIS Jiřího Langa.

Pokud by podle Béma byly záznamy autentické a pořízené legálně, byl by jejich následný únik do soukromých rukou "neuvěřitelným a bezprecedentním selháním" BIS, poškozením jejího dobrého jména, porušením několika zákonů a absencí fungování hned několika kontrolních nástrojů.

"Pokud by se ukázalo, že se jedná o nelegálně pořízené 'odposlechy', šlo by o mnohem závažnější zásah do osobních práv a svobod a pochopitelně také o spáchání trestného činu," napsal Bém v tiskovém prohlášení.

V obou případech plánuje právní obranu.

Kompletní prohlášení Pavla Béma