Chcete ušetřit? Založte si firmu na Slovensku

Chtěl bych se vyjádřit k otázce švarcsystému ve stavebnictví. Zaměstnávání lidí na švarc se ve stavebnictví od začátku krize v roce 2009 stalo nutností, protože nedostatek staveb donutil stavební firmy snižovat náklady na minimum. Velké společnosti propustily všechny své zaměstnance (dělnické profese) a najaly si je obratem ruky jako živnostníky, tím snížily své odvody o desítky procent. Za další 3 roky se systém téměř zdokonalil a na živnostenský list začali pracovat jak dělníci, tak i mistři a stavitelé.

Od roku 2012 se situace mění, a to závažně. Na druhou stranu se ale velké firmy poučily a vymyslely kličku, jak snížit náklady práce.

Všem dodavatelům doporučují, (spíše nepřímo) aby založili společnost s ručením omezeným na Slovensku nebo v jiné zemi EU. A důvod je nasnadě. Když budu mít společnost na Slovensku a budu platit minimální mzdu (slovenskou) cca 9000, odvody budou cca 4000 a nezdaněné diety na práci 42 eur, tj. cca 1050 korun denně, celkový měsíční náklad pro firmu (super hrubá mzda) je 34 000 za 20 odpracovaných dní a plat dělníka 29 000 Kč. Ale v Česku za těchto podmínek (34 000) jsou odvody 13 984 a plat dělníka cca 20 tisíc.

Z toho jasně vyplývá, že český podnikatel musí zajet na výlet do Bratislavy a při té příležitosti založit na Slovensku další s. r. o.

Marcel Hemala, Drnholec

Škrtněme mluvčí

V dnešní době se tzv. hledají úspory naprosto všude. Jestli to nepletu, tak ministerstvo financí například dovymyslelo daň ze zpevněných ploch, která by mohla přinést do rozpočtu 800 mil. Kč.

Velice mě v této souvislosti překvapuje počet mluvčích všech možných i nemožných institucí, mám na mysli státní správu a samosprávu, které jsou financovány z veřejných peněz. Tam funkce mluvčích bují jako houby po dešti (a to nemluvím o celých tiskových odděleních).

Osobně se domnívám, že jde o naprosto umělé funkce, bez kterých by se život obešel. Krásným příkladem je šéf dopravní policie, pan Leoš Tržil, který veškeré informace, které chce sdělit veřejnosti, sděluje sám.

Pokud bych jen pro příklad uvažoval, že je ve všech státních a samosprávných orgánech v České republice 1000 mluvčích s průměrným platem 40 tisíc měsíčně, tak to znamená 480 tisíc ročně. S povinnými odvody zaměstnavatele se náklady na jednoho mluvčího zvednou na 650 tisíc korun. Když nepočítám další režii na zaměstnance, tak nás tisícovka mluvčích stojí 650 milionů korun.

Pravdou ovšem je, že asi jen těžko někdo spočítá, kolik mluvčích ve státní správě skutečně je.

Jiří Brejcha, brejcha@bso.cz


V rubrice DOPISY A E-MAILY uveřejňujeme reakce, které vyjadřují názor čtenářů. Adresa: dopisy.hn@economia.cz