Česko může promarnit jedinečnou šanci změnit podmínky na trhu mobilního volání. Aukce nových kmitočtů měla přivést nové operátory a dotlačit i ty stávající ke zlevnění. První podoba podmínek, které včera představil telekomunikační úřad, nic takového nezajišťuje. Na průlom, jaký v roce 2000 způsobil Oskar v Česku nebo začátkem tohoto roku Free Mobile ve Francii, si Češi zřejmě počkají čtyři až pět let.

"Navrhované podmínky aukce jsou nastaveny tak, aby umožnily vstup dalšího mobilního operátora," tvrdí předseda ČTÚ Pavel Dvořák. Podle nezávislého telekomunikačního experta Jiřího Peterky není příchod nového operátora moc pravděpodobný. "Především kvůli špatné ekonomické situaci v Evropě, nutnosti velkých investic a dlouhé návratnosti," říká Peterka. Jen vyvolávací cena licencí by měla v součtu přesáhnout devět miliard korun.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.