Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Generální ředitel pražské Burzy cenných papírů Petr Koblic souhlasí s kritiky, kteří považují povinné zveřejňování čtvrtletních výsledků hospodaření firem kotovaných na burze za příliš přísné.

S kritikou nedávno přišel prestižní deník Financial Times a renomovaný britský ekonom John Kay.

„Když mě někdo požádá, abych zkusil jmenovat nějakou nevýhodu veřejné emise akcií, vždy uvedu na prvním místě tento čtvrtletní reportovací kolotoč,“ říká Koblic, který se v některých oblastech kritiky velmi shoduje s „britskými argumenty“.

„Na první pohled by se zdálo, že čím častější budou informace, tím lépe pro emitenty i investory. Ono to ale ve skutečnosti tak není a tlak na dosahování čtvrtletních čísel zcela jistě vede k nežádoucímu ovlivňování rozhodování managementu některých firem o dlouhodobých projektech,“ poznamenává Koblic, podle nějž se v zajetí čtvrtletních výsledků ocitají i analytici.

„Místo toho, aby se dívali na firmu ze strategického hlediska, jsou v zajetí úkolu trefit se svým odhadem do příštích čtvrtletních čísel,“ říká Koblic.

Raději půlroční interval

I když je čtvrtletní reportování dlouho zakořeněný zvyk, který by bylo obtížné změnit, v Evropě i ve Spojených státech tyto iniciativy postupně vznikají. K umírněným zastáncům změny se hlásí i Koblic.

„Mírně se asi přikláním k projektu prodloužení informační periody na půl roku, ale velmi opatrně a pomalu,“ říká.

Za nejdůležitější argument označuje úvahu, že největšími investory na světě jsou penzijní fondy a ty mají z logiky věci velmi dlouhý investiční horizont. „A i tradiční firma, coby emitent, měla hlavně soustředit na dlouhodobý růst,“ konstatuje šéf pražské burzy.


Více se o tématu dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 15. března, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související