Poslanci polské vládní strany Občanská platforma (PO) premiéra Donalda Tuska chtějí za údajné porušení ústavy postavit před soud bývalého předsedu vlády Jaroslawa Kaczyńského a někdejšího ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra.

Soudit by je měl takzvaný Státní tribunál, který se zabývá záležitostmi státních orgánů a nejvyšších polských představitelů.

"Nemůžeme připustit, aby někdo, kdo porušuje ústavu, zůstal nepotrestán," prohlásil šéf parlamentního klubu PO Rafal Grupiński.

Grupiński tvrdí, že potřebné návrhy k postavení obou politiků před tribunál jsou "prakticky hotové". Do dvou týdnů je chce klub PO předložit k podpisu i ostatním polským poslancům.

K dokončení tohoto právního kroku je totiž potřebná třípětinová většina.

Podle polských médií je možné, že PO s procedurou uspěje, neboť Janusz Palikot prohlásil, že jeho třetí nejsilnější strana v Polsku, Palikotovo hnutí, věc podpoří. Očekává se, že se zcela jistě stejně zachová i opoziční Svaz demokratické levice (SLD).

Grupiński vysvětlil, že obvinění proti Kaczyńskému vycházejí z let 2006 a 2007, kdy zastával premiérský post.

Komentátoři se domnívají, že to souvisí s kauzou političky SLD Barbarou Blidovou, která se v roce 2007 během policejní domovní prohlídky a zatýkání zastřelila. Blidová čelila v souvislosti aférou uhelné mafie podezření z korupce, nikdy ale nebyla obžalována.

SLD tvrdí, že zadržení Blidové bylo neodůvodněné a mělo sloužit jen k propagandě. Ministrem spravedlnosti byl tehdy právě Ziobro.

Média, která zastávají vůči Tuskově vládě kritickou pozici, vidí za jednáním PO pouze snahu vylepšit si v očích veřejnosti pověst na účet Kaczyńského. PO v této souvislosti odmítá, že by případem chtěla odvést pozornost od kontroverzních sociálních reforem, jejichž součástí je zejména vyšší věk pro odchod do důchodu.

Postavení Kaczyńského a Ziobra před Státní tribunál bylo jedním z doporučení parlamentní vyšetřovací komise, která se smrtí Blidové zabývala. Komise zprávu v Sejmu předložila loni v srpnu.