Nejznámější schizofrenik ve světě umění Adolf Wölfli (1864-1930) se již dávno stal synonymem pro styl nazývaný art brut. Aktuální výstava s podtitulem Stvořitel univerza v pražském Domě U Kamenného zvonu je však teprve první českou příležitostí, jak zevrubně poznat jeho dílo i strastiplný život.

Přehlídku, která potrvá do 27. května, doplňuje objemná monografie, která právě vyšla v Arbor vitae.

Česká "wölfliovština"

Přispělo do ní sedm odborníků včetně Wölfliho psychiatra Waltera Morgenthalera, jehož text z roku 1921 kniha přetiskuje, či překladatele Petra Šourka. Ten napsal filologickou poznámku k přebásnění Wölfliho textů, které sice nemají "žádné zvláštní básnické kvality", s obvyklým přístupem by si však překladatel nevystačil.

"Snažil jsem se, aby moje česká wölfliovština nebyla v ničem ochuzena stylisticky, aby v ní byl Wölfliho církevní patos, školní rigidita i moralita, úřední ptydepe, odposlouchaná právničtina, odrhovačky, vulgární pasáže psané v dialektu, a navíc exotismy z ilustrovaných časopisů," vysvětluje překladatel.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.